fbpx Диана Господинова | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Искрено вярвам, че градим живота си на ежедневните избори, които правим. Доколко обаче успяваме да ги осъзнаем и доколко вземаме решенията си автоматизирано и без мисъл?
По последни наблюдения между 50 и 70% от планираните в организациите промени се провалят.
Преди да започне да търси финансиране от банки или от други източници, ръководството на фирмата е добре да разработи цялостен оздравителен план за бизнеса.
Разсъждавайки върху темата какви умения ще са необходими на мениджърите в бъдеще, за да се справят по-добре, възникна въпроса: "Да се справят по-добре с кое?". И това се оказа добрата отправна точка.
Безспорно европейските фондове са “свеж въздух” за продължаване живота и развитието на една фирма в условията на много стеснени пазари. Но управлението на един проект е доста сериозна работа и изисква предварителен много точен разчет на възможностите за управлението му.
В условията на криза оперативните програми са източник за финансиране. С тяхна помощ фирмите могат да получат средства за реализиране на идеите си. Но както обикновено, нещата не са толкова безпроблемни както изглеждат на пръв поглед.
Световната криза се оказа добра причина всички мениджъри и собственици на бизнес да преосмислят досегашните си управленски практики. Драстичната промяна във финансовата, икономическата и пазарната среда принуди ръководителите да се опитат да погледнат на целия си бизнес от различен ъгъл, да осмислят същността на промяната и да вземат трудни решения свързани с посоката на развитие на фирмата си. Наложи се ръководителите да погледнат по-далеч в бъдещето, най-малко поради неясната перспектива до кога кризата ще оказва влияние върху бизнеса и какви ще са размерите на щетите нанесени от нея.