30% от асфалта на Северната скоростна тангента в София липсва. Това установи при проверка на обекта министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков. По време на инспекцията бяха взети ядки от асфалтовата настилка и проби от земната основа, чието качество ще бъде изследвано от Института по пътища и мостове към Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“ ЕООД. На проверката присъстваха още заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Шушков, председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Венцислав Ангелов, инж. Десислава Паунова – член на Управителния съвет, Мая Косева - управител на НИСИ ЕООД и др.
Министър Шишков отбеляза, че първоначалният оглед на взетите проби показва, че една трета от заложения по проект асфалт, който трябва да е 20 сантиметра, го няма в основния пласт.
„Липсва част от пътя. По проект основният пласт трябва да е с дебелина 20 см, а проверката установи, че е едва 14 см“, посочи арх. Шишков. Той изрази учудване защо в проекта е заложена дебелина на асфалта от 20 см при положение, че при останалите магистрали е средно между 28-30 см. „Вероятно ще се наложи проверка на проектната документация, защото не е редно скоростен път, който свързва две магистрали да е проектиран с по-малко асфалтови пластове“, подчерта регионалният министър.
„За съжаление, навсякъде, където проверяваме, установяваме, че липсва част от пътя. Липсите водят до това, че пътищата ще се нуждаят от основен ремонт в много по-ранен етап от експлоатацията, който ще е за сметка на държавата“, поясни още регионалният министър и добави, че строителната гаранция за тангентата е изтекла. Проба ще се вземе и от едно от мостовите съоръжения по нея, като ще се изследва здравината на цялостната конструкция, тъй като ако и там има пропуски при строителството, съоръжението ще бъде опасно. Добрата новина в случая е, че мостовете са все още в гаранция и ако се установят нередности, ще се намери начин и възможности да се ремонтират от фирмите изпълнители.
До две седмици ще стане ясно състоянието на пътната основна на тангентата, но имайки предвид лошото състояние на платната за движение арх. Шишков очаква и там да се докажат проблеми. „Правим непрекъснато проверки на пътищата и, за съжаление, установяваме едно и също нещо – липси. Това не ги прави опасни за ползване. Те обаче буквално се разпадат на седмата - осмата година, което означава, че всички ние като данъкоплатци трябва да започнем ударно да плащаме за основни ремонти, но законни – с проекти, разрешения за строеж, надзор и строители, избрани по Закона за обществените поръчки, за да имаме гаранция и качество“, отбеляза арх. Шишков.