Близо 79% от участниците в първото издание на проучването „Smile Credit Focus“ очакват през 2024 г. финансовото им състояние да се подобри в сравнение с 2023 г. Само 6% от хората прогнозират, че то ще се влоши, а според 15% личните им финанси ще останат на нивото от миналата година.
Една от причините за този оптимизъм е, че хората не очакват увеличение на разходите си - 63% заявяват, че през следващите 12 месеца не планират да харчат повече. Това важи с още по-голяма сила за използване на потребителски кредити – над 63% от анкетираните са използвали такива продукти през изминалата година, а с почти 10% по-малко - 54,4%, възнамеряват да ползват заем през тази. Според експертите на ITF Group основните причини за оптимизма на българите са намаляване на инфлацията и съответно на ръста на цените, както и стабилния ръст на доходите на хората у нас.
Според данните от проучването през миналата година хората най-често са използвали потребителски кредити с размер до 1 000 лв. - 30,4% от участниците. Суми до 5 000 лв. са изтеглили 25,8%, а над 10 000 лв. – 13,9%. Трите топ цели, за които българите са търсели финансиране през миналата година са били ремонт на дома, ежедневни нужди и плащане на сметки.
Данните от „Smile Credit Focus“ ясно показват, че хората търсят бързина и удобство при кандидатстване за потребителски кредити като през миналата година 80% от участниците в проучването са използвали дистанционни канали. Най-често българите са подавали заявки през смартфон – 56,7%, през лаптоп са били подадени 10,7% от заявленията, а 12,6% са предпочели обаждане по телефона, като основни аргументи за използването на дистанционни канали са бързината на процеса /според 45,7% от хората/ и възможността да се кандидатства 24/7 от всяко място /43,8%/.
Това са и основните причини, хората все по-често да избират продуктите на финтех компании - защото пестят време и са удобни и лесни за използване.