fbpx Българите пестят електроенергия, но половината вижат устойчивото развитие като приоритет за икономически растеж | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Българите пестят електроенергия, но половината вижат устойчивото развитие като приоритет за икономически растеж

Проучването „Барометър Устойчиви потребители“ 2025, проведено от ESG Lab към Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, показва, че мнозинството от българите са силно информирани и загрижени за екологичните и социални предизвикателства, въпреки че съществува значителна разлика между теоретичното познание и практическите действия.

Резултатите са изненадващи и окуражаващи. Близо 78% от участниците признават, че опазването на природата е ключово за устойчивото развитие. Впечатляващите 85% са категорични, че бедността трябва да бъде преодоляна, за да съществува баланс в обществото. Същевременно едва 48% виждат устойчивото развитие като приоритет за икономически растеж.

В сферата на гражданската активност данните са още по-красноречиви. Цели 90% от българите вярват, че правителството трябва да предприеме сериозни мерки за опазване на околната среда. 88% подчертават значението на демократичните права, но само 42% смятат, че настоящите държавни действия са ефективни.

"Това изследване е силен пример за мисията на Стопанския факултет – да изграждаме мост между науката и реалния бизнес, като предлагаме решения, основани на науката и академична експертиза“, сподели  деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, по време на представянето на проучването.

"Барометърът е уникален за България и благодарение на международно съпоставимата методология ни дава възможност да видим къде се намираме спрямо други държави – научна основа, върху която могат да се изграждат политики и бизнес стратегии“, сподели доц. д-р Марина Стефанова, ръководител на изследването, в което участват още д-р Илия Атанасов, д-р Стоян Михайлов, д-р Пламен Димитров, Боян Захариев.

Интересен акцент са всекидневните практики на хората. 78% редовно използват многократни торбички при пазаруване, а 75% се стремят да пестят електроенергия. Притеснителен обаче е фактът, че само 38% активно участват в екологични протести или инициативи.

Според социолога д-р Стоян Михайлов значителна изненада са високите нива на позитивни нагласи по ключови теми, наблюдавани устойчиво сред различни социални групи. Ключово при анализа на резултатите, според психолога д-р Пламен Димитров, е, че много често устойчивите практики са възприети не толкова заради осъзнаването им като такива или дори не и от икономическа гледна точка, а по-скоро като част от вече изградени навици и начин на живот.