Екипът на Българската Мрежа на Глобалния Договор на ООН излезе с позиция относно планове за реформа на висшето образование чрез сливане на висши учебни заведения. Подписана от нейния председател Огнян Траянов, в писмото се казва:
"Болезнена необходимост за реформи в образователната система е назряла от години. Но намаляването на броя на университетите чрез сливането им е механично действие, което няма да повлияе забележимо върху качеството на висшето образование. Действие, което ще отнеме неоправдано време и ресурси. Вместо намаляване на количеството на висшите учебни заведения, би трябвало с предимство да се търсят пътища, водещи към израстване на качеството на висшето образование. Споделяме нашето виждане за някои от тях:
Създаване на интегрирани програми по новоизгряващи професии и/или съвременни технологии и методологии, които са ключови за утвърдените професии. В създаването и провеждането на обучение по интегрирани програми могат да вземат участие учебни заведения от различните образователни степени и различна форма на собственост (държавна, частна, многонационална). Те трябва да бъдат насочени както към студенти, така и към трудещите се, чиято професия налага да актуализират и надградят знания и умения, или в случай на желание за преориентация и реализация в нова професия.
- Разширяване пробива в сътрудничеството с чужди университети по подобие на наличния пример на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Техническия университет в Цюрих. Дистанционното обучение не е най-добрата форма, но вече се наложи като една от възможните. Понастоящем университетите от Великобритания са силно заинтересовани от партньорство с български университети поради загубите на множество студенти вследствие на Брекзит.
- Изграждане на доверие между университетите и бизнеса до ниво възлагане на разработки от страна на бизнеса. Започвайки от усвояване на разбираем за двете страни език и комуникация; редовно представяне на капацитет; на научни разработки от страна на ВУЗ; на необходимости и текущи проблеми и задачи от страна на бизнеса; гарантиране от страна на държавата за опазване на авторските права и фирмените тайни в първите няколко години; използване броя възложени от бизнеса проекти като един от индикаторите при оценка на ВУЗ.
- Предоставяне на възможност на браншовите организации да участват в оценка на програмите и на нивото на подготовка на завършващите. В пазарната икономика потребителите на продукцията са силно заинтересованите и най-точно могат да оценяват и дават насоки за подобряване на качеството й – завършилите обучението и научно-приложните разработки.