Съюзът на Дунавските овощари представя България от 7 до 9 февруари в Берлин на най-голямото международно специализирано изложение FRUIT LOGISTICA 2024. В рамките на изложението има посетители от над 140 страни, които могат да направят своите срещи с производители на плодове и зеленчуци от 94 държави от всички континенти. В 26-те палати на изложението се откроява силното присъствие на рекордните 2770 изложители, в сравнение с 2610 изложители през 2023 г.
Тази година българско участие е значително като брой изложители, дизайн и оформление на щанда и продуктово представяне. Още 47 страни са резервирали повече площи в настоящата година, между които с най-голям ръст са Италия и Испания, а Китай увеличава своето присъствие повече от три пъти. Във времена като днешните, партньорствата са още по-важни и ние предоставяме в Берлин ефективна платформа за насърчаване на съществуващите и разширяване към нови пазари, казват организаторите на форума.
От 7 до 9 февруари на колективния щанд на страната ни продукцията си представят ГАЯ БИО ФРУТ ЕООД, КАЛАДАН-АРАКИС ООД, СПАСОВ ГАРДЪН ЕООД, ИНТЕРФРУКТ Р ЕООД, ДУНАВ ПЛОД ООД, ТЕРА ТРЕЙДИНГ - 2010 ООД, ЗП АНЕЛИЯ КЪНЧЕВА КРЪСТЕВА-ПЕТРОВА, ЕТ БОЯН БОЯНОВ - ПЧЕЛА - К РУСКА БОЯНОВА. Българското участие се организира от Съюза на Дунавските овощари, с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“. На щанда на България се представят и производители от партньорски организации - Добруджанския овощарски съюз и Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните.
„Тук в Берлин наистина можете да почувствате пулса на индустрията. Бизнесът с пресни плодове е изправен пред многобройни предизвикателства по отношение на увеличение на разходите, което поставя под заплаха рентабилността на нашите производители, но и на тези от цял свят. В моменти като този всички ние се нуждаем от повече партньори, отколкото в миналото. И затова присъствието на FRUIT LOGISTICA е толкова важно, а осъществените срещи още през първия ден бяха изключително продуктивни“, сподели Мирослав Черников, член на УС на Съюза на Дунавските овощари.
Намаляването на административната тежест от страна на България е още по-важно за сектора в момента, смятат българските производители на плодове и зеленчуци. Вместо това с новата наредба Н-5 от 1 януари 2024 г. се затормозява работата на сектора, затова и те настояват за изключване на производителите на плодове от обхвата на наредбата. „Ние сме на светло и със сигурност нелоялните и незаконни практики не съществуват при нас. Затова и ще продължим да подкрепяме усилията на държавата за прекъсване на нелегалния и нелоялен внос“, отбеляза Димитър Рачев, член на УС на Съюза на Дунавските овощари.