Винарска изба Villa Vinifera е построена през1936 г. в село Брестовица, Пловдивско. Общият капацитет на избата е 480 тона годишно. Много почитатели на виното поръчват лимитирани, индивидуални колекции. Списание “твоят БИЗНЕС” също има своя специална колекция, създадена във Villa Vinifera. Със собственичката на избата Росица Кючукова, разговаряме за бутиковите вина, туризма и традициите.
Г-жо Кючукова, какво представляват бутиковите вина? - Бутиковите вина се отличават от масовите не само по ограничените партиди, но и по технологията на производство. Качествата им - вкус, аромат, цвят и баланс са в различни насоки от масовите. Тези вина са селектирани още на лозето. Сортовете са внимателно подбрани и технологично заготвени, по специална поръчка на клиента или по идея на технолози и собственици. Те се отличават със своята уникалност и невъзможност да бъдат дублирани. Самата дума “бутик” означава ограничена бройка и се отнася обикновено за произведения на изкуството. В същността си виното е творчески процес, развиващ се във времето.
Какви вина са на мода в България и по света? - Във виното както и в дрехите, парфюмите, козметиката, мебелите има мода и тя се диктува от мастодонтите в тази област. Сега на мода са по-пивки, леки и ароматни вина. Изборът на виното не трябва да е съобразен с модата, а с конкретния вкус, повод, човек и т.н
Развитието на винения туризъм свързано ли е с винарството в България? - Да и той тепърва започва да набира сили, като представлява интерес не само за чужденците, но и за българите. За да привлечеш повече потребители трябва да им предложиш максимум екстри. За винения туризъм е необходимо качество, добро обслужване и разнообразие. Да не забравяме каква дългогодишна история има винарството у нас. Българските традиции са добра база, която да постави началото на организирания винен туризъм.
Какви атракции трябва да предоставя на посетителите си една винена дестинация? - Много са любопитните факти, традициите, историите и т.н. Всичко е въпрос на добре направен маркетинг. Всеки преценява как да посрещне определена група туристи, като се стреми да предложи нещо оригинално, с което гостите да запомнят точно неговата винарна. Няма да издавам тайни от кухнята, само ще кажа, че непрекъснато се следи “пулса” на клиента. Много е лесно да кажеш: “Имам база, заповядайте!” А после? Животът е динамичен и ние избираме дали да бъдем в крак с времето.
Кои от българските нрави и обичаи, свързани с виното правят най-голямо впечатление на туристите? - Туристите харесват нашите вина, кухня и фолклор. Ако продължаваме да залагаме на тези три фактора, няма да сгрешим. Природата ни е уникална, земята ни е богата, песните са ни космически, хората гостоприемни. Всеки празник има своя ритуал, история, традиции, легенда и мит. А ние имаме много празници.
Какво липсва на българите, за да бъдат наравно с останалите европейски производители? - Постоянство в качеството, далновидност и самочувствие.
На кое място, се нарежда България в европейската винена класация? - За съжаление там ни няма. Причините са комплексни. Това е и държавна отговорност за имидж и реклама. Виното е най-котираната експортна стока на България! А в същото време няма подобаващо отношение и към продукта, и към производителите. Всеки се спасява поединично, но това не поставя българските вина в по-предни позиции. Когато в България се е произвеждало вино в много от сега проспериращите винени страни, дори не са и чували за него!
Какво е новото около Villa Vinifera? - Всички мероприятия от Трифон Зарезан до Гроздобера посвещаваме на 70-годишнината от създаването на избата. На “Винария” в Пловдив ще покажем две нови вина, които по наши проучвания ще запълнят определена ниша. Започваме строителство на малък комплекс за нашите туристи. Там ще има дегустационна и хотелска част, магазин и склад в български стил. През април ще засаждаме нови лозя с интересни сортове. Има и много други изненади, но само гостите, които ни посетят на място, ще разберат какви са те.