Вече 42 години на втория ден от февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони. Това е повод в цял свят граждани, организации и институции да обърнат внимание на значението на влажните зони за живота на населението на Земята. Тази дата не е избрана случайно. На 2 февруари 1971 г. е подписана Конвенцията за влажните зони, известна повече като Рамсарска конвенция. Документът носи името на град Рамсар, Иран, където е подписан. Тази година фокусът е насочен към влажните зони и управлението на водите. На този ден с отбелязването на много и разнообразни събития, в които се включват хора от различни страни по света, се цели насочване на вниманието ни към разбирането, че оцеляването на човечеството е в пряка зависимост от влажните зони – от наличието на чиста вода и адекватно водоснабдяване. Добре е да запомним една проста истина – без влажни зони, не би могло да има вода – без вода, няма как да има влажни зони.
Основни регулатори на водните режими днес са т.нар. Рамсарски места или влажните зони от списъка на Рамсарската конвенция. Това е така, защото тези места се опазват и управляват адекватно от съответните страни в света. Те са резервоари и източници на чиста вода. В България има 11 влажни зони от световно значение. Това са местността Пода, край Бургас, езерата Атанасовско, Бургаско (Вая), Сребърна, Дуранкулак, Шабла, Поморийското, комплекс Ропотамо, остров Ибиша, комплекс Беленски острови и карстовия комплекс Драгоманско блато.
Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) стопанисва и управлява някои от тези места, в други осъществява редица дейности с цел тяхното запазване. БДЗП управлява защитена местност „Пода”, която е Рамсарско място. Тук, както и на още две такива места – Атанасовското езеро и Вая, се изпълняват редица дейности за опазване на влажните зони в рамките на един от най-мащабните проекти на дружеството – „Живот за Бургаските езера”. В района на езерата край Шабла и Дуранкулак, също Рамсарски места, се изпълнява проектът „Сигурно зимовище за червеногушата гъска” за опазване на световнозастрашения вид, обитаващи влажните зони. И двата проекта се изпълняват от БДЗП и се съфинансират по програмата LIFE+ на ЕС.
Световния ден на влажните зони напомня за нуждата от грижа за водата на глобално, регионално и местно ниво. Всеки потребител на вода може да допринесе за опазването й с елементарни ежедневни стъпки, като например събира дъждовна вода, намалява потреблението на вода у дома или подкрепя опазването на влажна зона, която се намира близо до мястото, където живее.
БДЗП традиционно организира редица инициативи в цялата страна по повод Световния ден на влажните зони, с които цели да информира широката общественост и най-вече младите хора за нуждата от опазване на влажните зони и дивите птици в тях.
Снимка: С.Спасов, водни лилии в Аркутино