Държавата подкрепя създаването на нови механизми за предекспортно и експортно финансиране на български стоки към страни от ЕС и трети страни. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров на бизнес семинар на тема: „Представяне на новите възможности за финансиране на българските вносители – Споразумение на ЕксимБанк Унгария и Българската банка за развитие”. По време на събитието бяха представени възможностите за финансиране на вноса от Унгария, които могат да подпомогнат и българския износ, тъй като внесените продукти биха могли да бъдат включени в производството на изнасяните от България стоки.
Българска банка за развитие (ББР) ще бъде основния икономически агент, с който ще се осъществи предекспортното и експортното финансиране на български стоки към страни от ЕС и трети страни. В момента българската банка осъществява активна международна дейност с различни институции по привличането на международен финансов ресурс и неговото ефективно управление, каза още зам.-министър Красин Димитров. Ще подкрепим всякакви форми на сътрудничество, които задълбочават развитието на търговските взаимоотношения със съседни държави, като в страните от Централна и Източна Европа един от водещите ни партньори е Унгария, добави зам.-министърът на икономиката и енергетиката.
Българският стокообмен с Унгария за последните 10 години е постоянен, като за миналата година е 1, 4 млрд.евро. Превес в импорта имат унгарските стоки за България. Споразумението за средно-срочна кредитна линия между Българска банка за развитие (ББР) и унгарската Ексимбанк бе подписано на 29 май 2013 г. на стойност 10 млн. евро. Средствата от линията са предназначени за финансиране на унгарски проекти и внос на унгарски стоки в България. Те се предоставят за срок от 2 до 5 години., като от финансовия ресурс могат да се възползват фирми в секторите земеделие, екология, здравеопазване, енергия, транспорт и комунални услуги.