fbpx Елена Дречева, Коника Минолта: Фокус върху клиента – това е основната ни мантра | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Мениджърите споделят, сезон 10

Елена Дречева, Коника Минолта: Фокус върху клиента – това е основната ни мантра

Елена Дречева е едно от знаковите лица в българския бизнес с повече от 23 години кариера в технологиите. Тя е първият служител на Коника Минолта България през 2005 г. и оттогава непрестанно развива компетентен екип от таланти в цялата страна, защото вярва, че това е най-важният фактор за успеха на една компания. През пролетта на 2024 г. тя пое и управлението на Konica Minolta Гърция. За нейния успешен стил на управление и пътя на трансформация на компанията разговаряме в пространно интервю в юбилейния 10-ти Алманах на успешните бизнеси в България, а тук публикуваме част от него. 

Г-жо Дречева, как се управляват едновременно представителства на две държави?

Управлението на Konica Minolta в България и Гърция е вълнуващо предизвикателство. Ключът е в изграждането на силни локални екипи и създаването на синергия между тях. Дружествата на Коника Минолта България и Гърция са със съответно 80 и 119 служители, компании съответно на 20 и 11 години с аналогична организационна структура, но на различен етап в развитието си като организации. Изключително важно за мен е да имаме силни локални екипи във всяка страна. В България съм участвала в избора на 99% от хората в компанията и смело мога да заявя, че екипът е high performing и един от ролевите модели за Konica Minolta в Европа.

В Гърция срещнах истински професионалисти, хора, отворени за промяна и с критично мислене. Сигурна съм, че съвместните ни успехи няма да закъснеят. Синергията между двата екипа също е приоритет за мен. Споделяне и прилагане на добри практики и иновации, съвместна работа по конкретни проекти с цел ефективност. Управлението на компаниите в двете държави е свързано с преодоляване на предизвикателства, продиктувани от културни различия, различни пазарни условия и различния етап, в който се намират двете ни компании.

Като примери бих посочила:

Културни разлики – в България сме по-формални и практични, докато в Гърция много се държи на личния контакт и все още на казаната дума. Гърците са специалисти в договарянето и това трябва да се има предвид. Запознанството ни с партньорите в Гърция се случваше така – тридесет минути официална среща в офиса и после три часови обеди или вечери, в които се провеждаха истински смислените разговори.

Макар и съседни държави, пазарните разлики са съществени – различно ниво на дигитализация, степен на усвояване на европейски фондове и подкрепа на държавата в тази посока, различни индустрии като източник на приходи с различно развитие. Брутният вътрешен продукт на Гърция е малко над два пъти от българския, т.е. размерът на пазарите е доста различен. Фокусирам се върху споделянето на добри практики, съвместната работа по проекти и използването на културните различия в наша полза. Въпреки че компаниите са на различен етап в развитието си, целта е да използваме силните страни на всеки екип за постигане на общ успех.

 

Кои са основните стълбове на Konica Minolta за изминалите 20 години в България? 

За изминалите 20 години изградихме четири основни стълба: 

1. Фокус върху клиента – това ни е основна ценност и мантра! При вземането на всички важни решения се водим именно от това – можем ли да доставим стойност и качествено да изпълним и удовлетворим нуждите на клиента ни. Ако не е така, го казваме открито. Ако е така – работим усилено да осигурим най-доброто възможно решение. 

2. Инвестиции в хората, които работят в компанията – те са в няколко области: материална обезпеченост - справедливо възнаграждение, мотивираща бонусна система, богат набор от социални придобивки; професионално развитие чрез системата ни за кариерни пътеки и личностни планове за развитие и обучения; здраве - грижа за доброто здраве и лично време; комфортна и приветлива среда за работа и организационна култура с фокус върху хората. 

С гордост посочвам, че сме Top Employer за трета поредна година, като сега през 2024 г. постигнахме 93% при сертификацията си и бяхме избрани от сертифициращата организация да споделим добри практики с международната общност от топ работодатели. 

3. Иновации в продукти и услуги – стремим се да водим, а не да следваме пазара, като създаваме нови продукти и услуги в областта, в която работим. Иновацията за нас е в усъвършенстването на текущите услуги, продукти и процеси, както и в подобряването на клиентското преживяване при всяка интеракция с нас. 

4. Адаптивност към променящата се среда – много сме чувствителни към промените на средата и стратегически планираме дългосрочно на база на промените. 

Тези принципи ни позволиха да растем устойчиво през годините и да се утвърдим като лидер на пазара в областите, в които работим, а именно – дигитализация на бизнес процеси и автоматизирана работа с данни, интелигентно видеонаблюдение за превенция и автоматизация, ползотворно използване на данните от видеонаблюдение, дигитален индустриален печат и добавяне на стойност към опаковки, етикети, корици на книги, печат в офиса, измервателни уреди и коботи за автоматизиране на процеси в производството.

Дигиталният свят е неизменна част от живота ни. Всъщност най-точно да „преведем“ понятието „дигитализация“?

Дигитализацията е процес на трансформиране на бизнес операциите чрез внедряване на дигитални технологии. Въпреки значителния напредък, много компании все още са в началото на този свой път. В Konica Minolta помагаме на бизнесите да оптимизират процесите си, да повишат ефективността и да подобрят клиентското преживяване и преживяването на своите служители чрез интелигентни дигитални решения.

Решенията ни са съобразени с нуждите и изискванията на всеки един конкретен клиент и това е огромната ни добавена стойност. Работим с данни и предоставяме на клиентите си възможности за автоматично извличане, анализ, връзка с основни системи (ERP, CRM), дигитални процеси и електронен архив. Проектите ни в областта на интелигентното видеонаблюдение служат за превенция на критични събития и автоматизация.

Дигиталните ни системи и технологии в печата помагат на компаниите при производството на книги, маркетингови материали, опаковки и етикети. Позволяват им да са конкурентни ценово, бързи и да обогатяват продуктите си, повишавайки тяхната атрактивност.

От коя грешка в бизнеса сте се поучили? 

Научих, че емоцията в критична ситуация може само да те подведе. Стремя се към обективност и рационално мислене, особено в моменти на напрежение. Така мога да взема по-добрите решения и да водя екипа си по-ефективно. Правила съм множество личностни тестове и последният пак потвърди, че на моменти съм прекалено емпатична към хората, с които работя - колеги и клиенти. Вярвам, че емпатията до сега повече ми е помагала да създавам дългосрочни силни отношения, както в екипа си, така и с партньорите ни. Разочарования не липсват, но се научих да преминавам през тях по-бързо.