fbpx Европейски минен бизнес форум в София събра гости от 20 държави | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Европейски минен бизнес форум в София събра гости от 20 държави

Министър Теменужка Петкова и Министър Ивелина Василева откриха 4-тото поредно издание на Европейски минен бизнес форум (ЕМБФ). Организатори на събитието са Българска минно-геоложка камара, Министерство на енергетиката и Европейската асоциация на минните индустрии (Евромин). Министър Петкова е и патрон на ЕМБФ 2016.

„Значението на минерално-суровинния отрасъл в международен план е изключително голямо и това е съвсем логично. Mинерално-суровинната индустрия е основната, която дава началото и пътя на останалите отрасли за развитието на съответната икономика. Ако тази индустрия се развива в правилната посока, в конкурентна среда, то това означава, че икономиката на държавите ще бъде конкурентоспособна. Това означава икономически растеж“, каза при откриването на форума министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя подчерта, че за българското правителство минерално-суровинният отрасъл е изключително важна част от българската икономика. „Доказателство за това е нашата позиция и отношение към този отрасъл. Миналата година ние предприехме една много важна крачка – приемането на стратегия за развитието на минерално-суровинната индустрия в България до 2030 г.“ – каза още министър Петкова.

Българската минерално-суровинна индустрия има потенциал за растеж и разполага с технологии и ресурси, които гарантират нейното устойчиво развитие. Инвестирала повече от 420 млн. лева за възстановяване и опазване на околната среда за периода 2000-2013 г. По време на форума бе отбелязан прогрес по отношение на разбирането в обществото за изключително важната роля и значение на минерално-суровинната индустрия, както за съвременния бит и съществуването на хората, така и за устойчивото развитие на нашата човешка цивилизация. Откроени бяха много не използвани все още възможности и голям потенциал за устойчиво развитие на минерално-суровинната индустрия на България и други европейски държави.

Налице са многобройни примери и добри практики, че минерално-суровинната индустрия може да се развива здравословно-безопасно, екологосъобразно и в хармония с всички останали индустрии и социални дейности, като осъществява своята корпоративна-социална отговорност с дългосрочна добавена стойност.

Минерално-суровинната индустрия и останалите индустрии могат и по-активно да си взаимодействат помежду си за повишаване ефективността на производството, рециклирането, намаляването на отпадъците и превръщането им в суровини. Необходимо е - на база динамиката на глобализацията и промените в световен мащаб и развитието на научно-техническите достижения - по-често да се актуализират националните и европейски стратегии и програми за устойчиво развитие на минерално-суровинната индустрия с участието на всички заинтересовани страни. За устойчивото развитие на минерално-суровинната индустрия от решаващо значение са редица фактори, за които са необходими обединени усилия на национално и европейско ниво като:Създаване на необходимите условия и интензификация на научните и научно-приложните разработки на национално и европейско ниво, свързани с повишаване на ефективността в проучването, добива и обогатяването на минерални суровини. В тази връзка една голяма възможност е пълноценното използване на европейските програми и особено „Хоризонт 2020“, Плана „Юнкер“, Програма LiFe Plus и др. както и партниране с Европейския институт за иновации в суровините.