Най-печеливши компании 1. Exxon Mobil 2. Royal Dutch/Shell Group 3. Citigroup 4. General Electric 5. BP
Големите губещи 1. Viacom 2. Vodafone 3. AT&T 4. Delta Airlines 5. UFJ Holdings
Топ 5 компании в Азия 1. Toyota Motor 2. Nippon Telegraph & Telephone 3. Hitachi 4. Matsushita Electric Industrial 5. Honda Motor
Топ 5 компании в Европа 1. BP 2. Royal Dutch/Shell Group 3. Daimler Chrysler 4. Total 5. AXA
Каква година! През 2005 г. светът се въртеше около нововъведенията. Имаше повече революционни промени и идеи отколкото през отдавна отминалите златни години на бизнеса. Хората работиха повече през тази година. Въпреки че стресът никога не е бил толкова голям, бизнес средите признават, че всичко е било по-вълнуващо, отколкото през други години. Това беше годината на невъзможните неща. Видяхме как Google и Yahoo си сътрудничат и как General Electric започва да отделя огромни средства за екология. Трудно е да се определят абсолютните победители, но с помощта на някои основни величини може да се добие представа за това, накъде върви глобалният бизнес. Световния бизнес претърпя огромен технологичен и икономически напредък. Въпреки тежката конкуренция най-големите мултинационални корпорации останаха стабилни през изминалата година. Осем от десетте компании, които оглавяваха класацията през 2004 г. остават на местата си и през 2005-та г. General Electric, ExxonMobil и Microsoft остават на върха. Това са компаниите, които са начело на глобалния бизнес и през 2005-та г. Фирмите Johnson & Johnson и Procter & Gamble са изместили от десятката HSBC Holdings и фармацевтичния гигант Pfizer. Инвеститорите не могат лесно да отклонят вниманието си от САЩ и богатите страни в Европа.
Американските компании държат половината места от класацията, а останалите си поделят европейски и азиатски фирми Специалистите долавят, обаче ясни сигнали за промяна на световните пазари. За пример дават южнокорейската фирма Samsung Electronics Co, която за една година се превърна в най-голямата азиатска компания. През 2005 г. печалбите и са били около $ 5,2 млрд., което е повече дори от гигантите на пазара като IBM, Motorola, Sony и Canon. “Всеки може да предлага продукти” - казва президентът на Samsung Electronics Юн Джонг Йонг - “Важното е как ще се изгради маркетингът и брендът на компанията”.
Компаниите с най-голям ръст за 2006-та година се очаква да бъдат производителите на петрол. Начело застават Royal Dutch Shell PLC и бразилската нефтена компания Petrobras, която е най-голямата в Латинска Америка. Втори по ръст ще са фирмите, които са тясно свързани с производството на петрол и други природни суровини.