fbpx GWM ORA – електрически шик и social life (тест драйв + видео) | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

GWM ORA – електрически шик и social life (тест драйв + видео)

Честно казано, не си спомням откога не съм имала толкова много social life докато съм зад волана на нов модел автомобил, а не е като да не съм карала яки премиум модели. Но в изминалия уикенд буквално и директно събрах хорското внимание с тази китайска шикозна красавица с перлен цвят Aurora Green, който според захода на слънцето прелива от лазурно синьо до тюркоазено и петролено зелено. Предлага се още в цветовете Glacier Blue, Mars Red, Sun Black и Hamilton White и комбинация с контрастен покрив.
Това е ORA.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ina Georgieva (@ina.georgi)

 

ORA е част от семейството на най-големия китайски автомобилен производител Great Wall Motors (GWM) и е 100% електрически модел. Въпреки че точното й наименование претърпя няколко метаморфози от първото представяне през 2018 година, днес точното й име е GWM ORA, а тестовият модел, който е от първите два в България и се предлага от GreatWall България, е ниво на оборудване 300 Pro, което включва богато оборудване, включително и панорамен покрив. 

И както веднага може да видите, дизайнът е повлиян от така наречения стил ретро-футуризъм, който смесва старомодни стилове с футуристично виждане и технологии. Със сигурност е повлиян и от различни други познати модели и сигурно не е много чудно, защото е дело на бившия дизайнер на Porsche Емануел Дерта. Крайният ефект обаче наистина е впечатляващ – така че хората по улиците се обръщат, виждам в огледалото как я снимат, как докато пътувах откровено с усмивка ме изпреварваха и ми дадоха няколко лайка и как с интерес ме разпитваха когато я паркирах. Хваща око, много!

Като цяло дизайнът е изчистен, без излишни украшения. Очите попадат на големия, силно оребрен преден капак и двете кръгли "очи", които са обрамчени с елегантен хром и LED светлини. Елегантното лого е в средата, а малките въздухозаборници са ниско долу, като също имат хромово очертание и финализират тънката предна решетка, която е като пчелна пита. 

В профил се виждат компактните размери – 4235 мм дължина, 1603 мм височина. ORA предлага двуцветни решения, като в случая покривът е черен, а страничните огледала са в основния цвят. Само една хромова ивица отдолу очертава линията на страничните прозорци.

Задната част е съвсем изчистена, защото стоповете са качени горе в една обща линия в багажната врата и реално има само габаритни светлини. Затова пък в центъра на вратата е голямо хромирано лого ORA, което се разчита отдалече. Визията се допълва от 18-инчови алуминиеви джанти.

Бижу в салона

И ако често китайските бижута са афиф работа, както казват старите хора, с други думи - фалшива, то в интериора на ORA качеството и нивото на изпълнение са впечатляващо добри. Салонът е истинско красиво бижу, което ще хареса и на най-големите критици и ще ги накара да се усмихнат. С отварянето на вратата на таблото ме посрещат плуващи рибки и звук. Материалите са изключително приятни на допир, дори създават усещане за плюш.

Седалките са широки, с електрическа регулация. Двуцветното решение в синьо и бяло и "вафлите" на капитонираните врати и облегалки и декоративните шевове също носят ретро привкус. Като че ли чуваш шумоленето на тафта от времената на Бел епок и музиката на Франк Синатра, която долита от хотел Негреско на "Променад де-з-Англе" в Ница…

Дигитален свят

Но двойният 20.5‘‘ дисплей, който обединява инструменталното табло и инфотеймънт дисплея, ни връща в дигиталното ежедневие. Той може да се контролира чрез докосване, с гласова команда, физически бутони или от мултифункционалния волан. И двата дисплея имат всички предимства на един модерен EV, включително Apple CarPlay, Android Auto, както и набор от функции за подпомагане на водача. Хубаво е, че информацията, особено на инструменталното табло, се предоставя по минималистичен начин на чисто бял фон.

Факт е обаче, че функциите на инфотеймът системата не са много интуитивни, което е странно, защото китайците имат водещи позиции в света на смартфоните. След няколкодневно ползване на автомобила, така и не разбрах как, например, аз да контролирам силата на звука от аудиото, въпреки че тя се регулира автоматично спрямо скоростта. По случайност откривах функции, които след това трябваше да търся как да достигна чрез нови опити. Просто няма никаква логика в поставянето им.

Под екрана в центъра са поставени само бутоните за климатика и отоплението на предното стъкло, които са с ярко хромирано покритие, придаващо елегантност на пилотската кабина, и са почти същите като при предишното поколение на MINI. Има и безжично зареждане за смартфон.

Скоростите се превключват с хромиран контролер по средата на конзолата пред подлакътника. Заедно с безключовия достъп, ORA тръгва без бутон Start/Stop, а само с завъртане на контролера на D, N, R, P и при сложен колан. Режимите на шофиране са Eco, Auto, Normal и Sport и се избират чрез бутон отдясно на волана.

Въпреки компактните си размери, в купето има изненадващо много място и 4 пътници могат да се поберат удобно. Вторият ред е тип пейка с равна подова повърхност и предлага достатъчно място за колената, дори и за по-високи хора. Допълнително, панорамният покрив осигурява простор.

Hy, ORA!

Вграденият изкуствени интелект ми дава възможност да си говоря с автомобила като натисна бутон и кажа Hy, ORA! Мога да поискам да свали моя или на спътника прозорец, после да ги затвори, да извади навигацията, да пусне радиото и някои други основни фунции. Но въпреки специалното ми членоразделно ми говорене, не всеки път „зацепва“ от раз и се налагаше няколко пъти да повтарям командите.

40 минути заряд

Тестовата модел ORA разполага с мощност от 171 к.с. и батерия с капацитет от 47,8 кВт, която според производителя осигурява пробег до 310 км (WLTP) с едно зареждане на батерията. Предлага се и с по-голяма батерия от 64kW и пробег от 400 км. В реални условия е възможно да се постигне този пробег, като се има предвид, че това не е спортен автомобил за надпревара. Това се доказва и от ускорението, което е 8,5 секунди от 0 до 100 км/ч. Въпреки това, той е напълно достатъчен за градско движение и няма проблем да се използва и на магистралата.

ORA поддържа както AC зареждане до 11 kW, така и DC бързо зареждане до 64 kW, с достигане от 10 до 80 % колкото едно лежерно кафе по български (около 40) минути или колкото обедна почивка.

В градски условия разходът ми беше 14,4 кВт/100 км. При извънградско каране със скорост от 90-100 км/ч, разходът беше 16,7 кВт/100 км. Със сигурност, ако пътуване с магистрална скорост, разходът ще бъде над 20/100, като максималната скорост е 160 км/ч. Всички тези цифри ясно показват, че моделът не е предназначен за дълги пътувания до морето, освен ако не планирате няколко спирки. Багажникът също не е особено голям - 228 литра, но като се свали задната седалка се образува пространство от 858 литра.

Множество подпомагащи системи

Малката ORA впечатлява с множество системи, които подпомагат пребиваването зад волана и в купето. Изкуственият интелект се управлява от платформата In-Car Smart Services на Qualcomm и чипът на Intel – Smart Autopilot, благодарение на които, тук вече много бързо и прецизно се обработва информацията от 5-те камери и изобилието от сензори и датчици в автомобила, които разпознават превозни средства, пешеходци и пътни знаци. Те съответно се проектират на инструменталното табло, а допълнителната система за следене на мъртвата зона предупреждава в страничните огледала, когато има автомобил. Наличен е асистент за движение в трафика, за смяна на лентите. И докато аз гледам пътя, камерата в А колоната гледа мен и преценява умората ми докато шофирам - хваща ме като почна да държа волана с една ръка, например и ми препоръчва почивка.

Адаптивният круиз контрол е изключително интелигентен. Той показва околните автомобили/камиони/мотори с картинка на екрана и подчертава всички потенциални заплахи отпред и отзад в оранжево. Също така има система за звуково предупреждаване при движение назад, ако засече трафик с функция за спиране. 360-градусовата камера дава отлична визия от птичи поглед около автомобила, като дори при паркиране в тясно пространство, когато системите започват вече да пищят, на екрана се изписват точно колко сантиметра ти остават до предния или задния автомобил. Така едни 15 см може да са ви напълно достатъчни, за да не се откажете. Супер практично!

Както може да се очаква електрическата ORA е тиха и има и прилична изолация. Но пък тишината усилва някои други звуци като известно бръмчене отзад, щракане отпред при спиране.

Сметката

Докато зареждам за 28 минути от 54 до 80% и си ровя в телефона, се приближава един мъж и с усмивка пита: "Как е, върви ли тролейчето?" Усещам обаче, че е добронамерен. "Голям фен съм на електричките. Такава ще бъде следващата ми кола". В това време пристига и една жена, с която пътуват и остава изключително впечатлена от колата. Точно се чудела дали на новото си работно място да приеме електрическа служебна кола. Каза й да "скача" с двата крака и да не се колебае. Мисля, че ORA наля масло в размислите й.

Харесах ORA. Чудесен и различен дизайн в еднообразието от модните кросоувъри. Артистичен интериор, достатъчна пъргавина в спортен режим, компактна с малък диаметър на завой, супер удобна за града и лесна за паркиране. Впечатляващо много технологии. 

Остава накрая някой да плати сметката, която е 80 хил. лв. (за тестовия модел). Не е малка, но като имам предвид, че влиза в категорията на шикозните градски икони, където цените се движат в тази рамка, автомобилът абсолютно може да заеме позиция в тази надпревара.