fbpx Искам да имам собствен бизнес Как да организирам дейността си? | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Искам да имам собствен бизнес Как да организирам дейността си?

Когато започвате бизнес, може да създадете фирмата си сам или в съдружие с други лица - членове на семейството ви, близки, приятели. Ако сте решили да привлечете други хора в управлението на бизнеса си, възниква въпросът как ще поделяте отговорностите и съответно печалбите.
За уреждане на тези взаимоотношения българското законодателство предлага различни възможности за организация на фирмата. Те се наричат правни форми и определят началния капитал, с който трябва да започнете, отговорностите и задълженията на собствениците, както и разпределението на печалбите и загубите.
Най-подходящи за развитие на малък частен бизнес са формите Едноличен търговец (ЕТ) и Дружество с ограничена отговорност (ООД).
Преди да изберете под коя от двете форми да организирате дейността си, имайте предвид следното:
(виж таблицата тук )

Според Закона за занаятите
можете да извършвате дейност и
като занаятчийско предприятие

Тогава пак трябва да изберете правна форма за бизнеса си, но също и да се впишете в регистъра на занаятчиите. Всяка регионална занаятчийска камара води регистър на занаятчиите от нейния регион. Според Закона за подпомагане на земеделските производители можете да извършвате дейност и като частен земеделски стопанин. Това е различно от описаните правни форми и ви дава някои предимства като производители на земеделска продукция с цел продажба. Ако изберете да сте частен земеделски стопанин трябва да се впишете в регистъра на земеделските производители към Министерство на земеделието и горите. Подробна информация за правните форми за извършване на дейността може да намерите в Търговския закон, Закона за занаятите, Закона за подпомагане на земеделските производители

Откъде да намеря пари?

Ако искате да кандидатствате за кредит, потърсете програма, която е подходяща за вашата дейност, нужди и възможности. Преди да кандидатствате за кредит, трябва да изготвите бизнес план, по който кредитиращата институция ще ви оценява

Въпросът за финансирането на бизнеса често плаши и затруднява дори и най-амбициозните предприемачи. Световна практика е начинаещите предприемачи да започват своята дейност със заем. По този начин те получават много по-големи възможности за успешен старт и развитие.
Разбира се, ако възможностите ви позволяват, можете да започнете и със собствени средства или да комбинирате няколко източника на финансиране.

Най-разпространени са:

банков кредит - заем, който се отпуска от банката на предприемач за извършване на дейност. Кредитоискателят трябва да предостави на банката гаранция за това, че ще изплати заема си. Тази гаранция най-често представлява залог на някаква собственост - имот, земя, съоръжения, стоки и др. Освен това кредитополучателят трябва да изплати заема си към банката с лихва и в определени срокове.
кредит по програма за подпомагане на бизнеса. В страната на местно равнище функционират различни програми за подпомагане на малкия и средния бизнес. Те отпускат заеми с по-добри условия за начинаещи предприемачи (по-ниски лихви, по-дълъг гратисен период). Освен кредитиране тези програми предлагат и консултации за процедурата на кандидатстване за кредит и попълване на необходимите документи.
лизинг или изплащане на части е удобна форма на финансиране, при която получавате необходимите ви материални ресурси - машини, офис-оборудване, транспортни средства и др. - веднага, като не плащате за тях наведнъж, а на отделни вноски, разсрочени във времето.