fbpx Иван Дудин, Balkansworks: Не превръщайте личните си данни в подарък за киберпрестъпниците | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Иван Дудин, Balkansworks: Не превръщайте личните си данни в подарък за киберпрестъпниците

Коледната суматоха вече се вихри с пълна сила. Избирането на подаръци навлиза в епичен период, а онлайн примамливите оферти ни заливат отвсякъде. И по празниците сме настроени по-широко харчим, още повече онлайн. И точно този период, възможността "да изгорим" от фалшиви сайтове или да ни хакнат се увеличава многократно. Затова помолихме Иван Дудин, управител на Balkansworks, представител на interworks.cloud, лидер в облачните услуги и решения в Югоизточна Европа да сподели няколко полезни съвети за онлайн предпазване в този период. Ето на какво обръща внимание той.

1. Не използвайте обществени и публични Wi-Fi мрежи за пазаруване  

Обществените Wi-Fi мрежи могат да бъдат много опасни, особено през празничния сезон. Въпреки че са удобни, те не са сигурни и потенциално могат да предоставят на хакери достъп до вашите потребителски имена, пароли, текстови съобщения и имейли. Още повече, че в последните години повечето мобилни оператори предлагат безлимитни планове за мобилен интернет на много прилична скорост! Аз бих посъветвал, излизайки от вкъщи или офиса: Wi-Fi – OFF. Ако все пак решите, че ще използвате публична мрежа, преди да се свържете с Wi-Fi, наречен „Apple_Store“, уверете се, че наоколо действително има Apple Store, за да потвърдите, че това е легитимна мрежа.  

2. Уверете се, че сайтът е сигурен  

Преди да въведете лична или финансова информация, трябва да се уверите, че сайтът, който посещавате, е легитимен и надежден. Когато отваряте уебсайт, проверете за символа на "катинарче"; той може да се появи в адресната лента или на друго място в браузъра ви. Освен това се уверете, че URL адресът на уебсайта започва с „HTTPS“. И двете индикации показват, че сайтът използва криптиране, за да защити вашите данни.

3. Дайте на дебитната си карта почивка по време на празниците  

Когато пазарувате онлайн, най-добре е да разчитате на кредитни карти, виртуални/еднократни карти или платежни услуги като PayPal или други. Кредитните карти предлагат много по-голяма защита и по-малка отговорност в случай на компрометиране на информацията ви. От друга страна, дебитните карти са директно свързани с банковата ви сметка, което ви излага на по-голям риск, ако престъпник получи достъп до тези данни. В допълнение, в случай на измамна транзакция, финансовите институции за кредитни карти имат възможността да отменят плащането и дори да разследват проблема по-задълбочено.  

4. Надхитрете измамниците  

По време на празниците често се наблюдава увеличение на имейли с намаления. Въпреки че много от тези оферти могат да бъдат легитимни, измамниците използват тази вълна, за да изпращат вируси и зловреден софтуер, надявайки се техните съобщения да се изгубят сред останалите. С времето тези измами са станали по-сложни и често изглеждат като легитимни намаления или специални оферти, които е трудно да се забележат дори от специалист. Затова, ако получите имейл с много добра отстъпка и много ви заинтересува, най-добре НЕ кликайте на линка, а отворете отделно в браузера страница на магазина. Поне ще сте сигурни, че отивате в точно този магазин, защото изписването на домейна в имейла може да е много близко до това, което си мислите или четете, но да не е. Например, изписването на к или k (латиница/кирилица).

5. Никога не запазвайте информацията си  

Не запазвайте потребителски имена, пароли или информация за кредитни карти в браузъра си и редовно изтривайте офлайн съдържание, бисквитки и историята на сърфирането. Винаги използвайте силни пароли и обмислете настройването на многофакторна автентикация (MFA). Това може да бъде толкова просто, колкото получаване на текст или код, който трябва да въведете, когато влизате в дадена система. В настройките на профила на вашето устройство често можете да настроите приложение за автентикация.  

Освен това, когато пазарувате онлайн, обмислете опцията да плащате като гост, вместо да създавате профил, и използвайте функцията за частно сърфиране. Например, режимът „Инкогнито“ в Google Chrome няма да запазва историята на сърфирането ви, бисквитките, данните за сайтовете или информацията, която въвеждате във формуляри. Въпреки че удобството на онлайн пазаруването е несравнимо, никога не позволявайте това удобство да надделее над най-добрите практики за сигурност.  

6. Следете внимателно кредитния си рейтинг и съобщения  

Колкото и да смятате, че сте киберсигурни, всички правим грешки. По това време обръщайте специално внимание на кредитния си отчет и съобщения от банковите институции, за да се уверите, че няма нищо необичайно. Онлайн пазаруването може да донесе много нови продукти до прага ви и да бъде изключително забавно, когато търсите специалния подарък. Но не забравяйте да бъдете внимателни, за да не превърнете личните си данни в специален подарък за киберпрестъпниците. Винаги се доверявайте на инстинктите си и спазвайте тези най-добри практики за киберсигурност!

Весели празници и безопасно пазаруване!