Иван Янакиев е собственик и основател на Propaganda Group, която към 2024 година управлява и развива общо 19 бранда, опериращи в областта на PR и маркетинговите комуникации, медиите, търговията и високотехнологичните стартъпи.
Той е председател и член на Управителния съвет на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО). Иван е и част от 10-ти Алманах на успешните бизнеси, а тук публикуваме част от пространното интервю с него, в което той споделя как успява да развие за 4 години малката, бутикова агенция до екосистема с множество брандове.
Г-н Янакиев, преди 3 години, във времето на COVID-пандемията и то когато бяхме в локдаун, създадохте Propaganda Group - комуникационна група от множество компании, опериращи в различни направления. Кое ви провокира тогава да направите тази голяма стъпка?
Вероятно за много хора световната пандемия, заплахата от сериозна икономическа криза и цялостната обществена несигурност не са най-подходящият период за старт на нов бизнес и поемане на целия риск около това предизвикателство. Истината е, че ние, комуникационните експерти, сме най-добре подготвени, най-тренирани и най-опитни в подобни ситуации. Нашите клиенти и партньори разчитат на нюха и уменията ни да намираме бързи и адекватни решения в комплексни ситуации.
Красотата на кризите се изразява в това, че сложната и трудно предвидима среда стимулира експерименталното мислене и мотивира смелостта. В този контекст интуитивно видяхме безценна и уникална възможност. Пазарът вече беше променен и имаше нужда от нов и силен играч, който да има знанията и капацитета да вземе най-доброто от всичко, създадено в последните няколко десетилетия - технологии, глобализация, наука, социални модели - които селективно да отсее и комбинативно да фокусира, дори да акселерира в работещи, по-гъвкави модели на работа, отговарящи на истинските нужди на бизнеса днес.
Така се роди Propaganda, която в последните 4 години се превърна от малка бутикова агенция в Propaganda Group - екосистема от общо 19 бизнеса към 2024, които работят заедно, развиват се самостоятелно и в същото време колаборират помежду си.
В какви направления оперира Propaganda Group?
Към този момент Propaganda Group оперира в три основни направления.
Елена Станева, с която създадохме Propaganda, управлява петте комуникационни агенции в групата. В работата ни тя е това, което аз не съм, затова се допълваме толкова добре. 95% от портфолиото ни с клиенти са големи международни компании, с които развиваме дългосрочни партньорства.
Propaganda Agency е звездата в екосистемата ни. В последните години по естествен начин се превърна в стратегическото ни звено и основата, която задвижва всичко останало. Тук, заедно с брилянтните професионалисти Цветелина Илиева и Рая Андреева, развиваме екип от комуникационни и бизнес стратези, а не консултанти.
Media Marks е агенцията, която има изцяло фокус върху PR и маркетинговите комуникации. Управляващ директор е Симона Климентова, която е един от най-добрите и доказани PR експерти в България със солиден опит в управлението на PR екипи.
Брат ми Георги Янакиев управлява мултидисциплинарното творческо студио Currant. Интересен факт е, че Currant е най-старата агенция в групата. Георги е един от безспорните лидери в творческата ни индустрия с множество международни награди, включително Cannes Lions отличия.
Blue House е агенция с фокус върху комуникациите в дигитална среда и социалните мрежи. Управлява я Александър Иванов, заедно с дясната му ръка Виктория Тодорова. Екипът им работи не само онлайн, но и успешно се наложи в управлението и реализацията на множество големи и емблематични фестивали, концерти и масови събития, както и натрупа сериозен опит в мениджмънта на големи спортни клубове.
Hypelinker е постоянно развиваща се платформа с фокус изцяло върху инфлуенсър маркетинга. На чело на този иновативен проект е Цветелина Илиева, която е един от най-добрите стратези в тази сфера не само у нас. Hypelinker оперира на международно ниво с подкрепата на ресурси от университета в Кеймбридж и е базиран на изкуствен интелект в комбинация с дългогодишен практически know-how в областта на инфлуенсър маркетинга. Целта ни е непрекъснато да търсим липсващата връзка между брандовете и лидерите на мнение с помощта на сложни алгоритми и анализ на данни за максимална предвидимост по отношение на най-ефективните тактики за постигане на реални бизнес резултати в много конкретни активации.
Имаме имиджа на експерти в организацията на интерактивни и въвличащи публиките си събития. Тук разчитаме на безценната експертиза и богат опит на едно от емблематичните остриета в този бизнес, а именно Венета Ташкова – Ети.
Вторият ни бизнес пилър са медиите.
Управляващ директор на групата Телемедиа е познатият от малкия екран и сред професионалната общност журналист и медиен експерт Ангел Узунов. Той, заедно с екипа си, развива регионална телевизия с покритие от 80 населени места, както и мрежа от 5 онлайн медии с разнообразен фокус – от новинарски сайтове до лайфстайл медии, включително Facebook групи.
Третият ни бизнес фокус е върху непрекъснатото търсене на нови възможности, тенденции и ниши за инвестиция. Тук работата ни е доста забавна, вдъхновяваща и ни държи във форма със сверени часовници. Имаме проекти в областта на търговията с напитки, храни и бързооборотни стоки, включително храни и аксесоари за домашни любимци, дейност в областта на недвижимите имоти и отдаване под наем на офис пространства и автомобили, развиваме високотехнологични стартъпи чрез няколко проекта в областта на финансите и управлението на бизнес процеси.
Компанията Experience Brands (xBrands) се управлява от Борис Рангелов и включва в портфолиото си няколко платформи за продажба и дистрибуция на вина (WineWish.bg), крафт бири (Beery.bg) и супер-био продукти, като комбуча, воден кефир и други ферментирали микронапитки (Ginger.bg).
И не на последно място, всичко това няма как да се случи без безупречен анализ, постоянен контрол и адекватни напътствия от CFO като Цветослав Петров, счетоводителите в групата Виолета Колева и Кирил Байлов, адвокатите на дружествата Георги Иванов и Янко Стоянов, както и всички колеги от екипите ни, които са с нас от години, както и тези, които се присъединяват към структурите ни поетапно.
В морето от информация и новини вече става все по-трудно да се ориентираме. Как се постига ефективна комуникация в тези условия?
Ефективната комуникация може да бъде постигната само с истории, които вълнуват. За да вълнуват, трябва да бъдат разказани по правилен начин. Ето защо, във времена на бързи пазарни промени, децентрализацията на стратегическите комуникации става все по-важна. И понеже предизвикателствата са комплексни, а нуждите на компаниите - все по-многопластови, комуникационните специалисти комфортно влязохме в ролята си на консултанти на висше управленско ниво, за да предложим на бизнеса холистичен, гъвкав и колаборативен подход с фокус върху реални и конкретни резултати.
Вие сте председател на „Българско дружество за връзки с обществеността” (БДВО) от началото на 2023 г. Какви основни цели има дружеството?
Голяма отговорност е фактът, че професионалната ни общност ме преизбира на чело на браншовата ни организация за трети пореден мандат. За мен е чест да бъда част от екипа на Управителния съвет на БДВО, редом до безкомпромисни и доказани върхови лидери и професионалисти като Гергана Иванова (The Smarts), Десислава Еленкова (Евроинс/Еврохолд), доц. д-р Евелина Христова (НБУ), Екатерина Анчева (УниКредит Булбанк), Калина Петкова (Шнайдер Електрик) и Мариана Петкова (ИнтерИмидж).
Заедно имаме задачата да работим за имиджа и развитието на професията, като налагаме високи професионални стандарти и етични принципи в работата си. В този мандат имаме амбициозни цели, които трябва да изпълним до 2026 година.
БДВО се намира в много добра форма, което ни дава спокойствието да сложим фокус върху развитието на професионалната ни организация. Това включва предоставяне на повече възможности за добавена стойност към членовете, развитие и иновации при традиционните ни инициативи, разширяване и обогатяване на партньорствата ни с бизнеса, неправителствения сектор и академичната общност, както и позициониране на БДВО като ключов фактор във вземането на решения и формирането на важни за професията и обществото процеси в България.