Във Велико Търново се откри десетото издание на международното изложение „Културен туризъм“, което ще продължи до 20 април. То се организира от МИЕТ, община Велико Търново и общинската агенция по туризъм „Царевград Търнов” съвместно с Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Изложението е най-мащабният форум у нас за този вид туризъм. На него се представят чуждестранни и български участници, общини, неправителствени организации, културни институти и специализирани фирми. В тазгодишната експозиция се включват над 30 общини, изложители от 15 страни, университети, неправителствени организации, Националният исторически музей /НИМ/, Националният военноисторически музей, плевенската художествена галерия “Илия Бешков”, Регионалният исторически музей в Шумен и др. За първи път участват Испанският туристически офис, Виетнам и Индия, гр. Полтава. Представят се и побратимените на Велико Търново градове Байон (Франция), Твер (Русия), Яш (Румъния), Задар (Хърватска), както и посолствата у нас на Аржентина, Виетнам, Индонезия, Индия, Южна Корея, Унгария, Южна Африка, Испания, Япония и Украйна. Включват се над 60 фирми и организации, 250 гости, щандове с обща площ 300 кв. м.
Изложението предлага и много тематични атракции - конкурса „Винобалканика 2013”, конкурс за изработка на рози, уроци по плетене на дантели, работилници за порцелан и кожа, изложби на носии и черги, „Билкария“, училище по танци и др. Музеят в Шумен показва изложба „Спомени от стария град“. Дебют ще има и конкурсът „Чети и пътувай“. В рамките на изложението ще се проведе и деветото издание на фестивала на туристическия филм „На източния бряг на Европа” с близо 50 заглавия от 26 страни. Проявата вече е член на престижната организация Междунареден комитет на туристическите филми, чийто президент Александър Камел се очаква също да гостува в старата българска столица.