Каймановите острови са група от три острова в Карибско море на около 1 200 км южно от Маями, Флорида. Островите са британска колония, в която законодателната власт се упражнява от Великобритания. Те са процъфтяващ финансов и офшорен център със силна икономика и нулева безработица. Валутата е Каймански долар, а официалният език е английският.
Развити са крайбрежният риболов и изкуственото отглеждане на костенурки. Промишлеността е представена от малки предприятия за производство на строителни материали и туристически сувенири. На остров Малък Кайман има нефтен терминал. Трите острова - Големият Кайман, Кайман Брак и Малкият Кайман - заемат площ от 264 кв. км и са разположени в централната част на Карибския басейн, западно от Куба и Ямайка. Те са открити от Колумб през 1502 г., по време на последната му експедиция до Западна Индия. През 1662 г. Каймановите острови са завзети от Великобритания и са присъединени към Ямайка. 300 години по-късно - през 1962 г. Ямайка става независима, но Каймановите острови остават под властта на британската корона. Държавното устройство е регламентирано от конституцията, приета през 1972 г. Според нея правителството се оглавява от губернатор, назначаван от британската кралица.
25 % от населението на страната е с европейски произход - главно британци. Други 25 % са с африкански корени. Останалото е смесица от двете раси. Официалният език е английският, въпреки че мнозина говорят и испански. Около 20 000 души от населението живеят в столицата Джорджтаун. От София до Джорджтаун - 9 699 км.
Жителите на Каймановите острови са малко над 40 000 души, а общият брой на регистрираните на карибския архипелаг банки и фирми надхвърля тази цифра. Такова е положението при всички офшорни държави. По размер на вложените пари, Каймановите острови заемат пето място в света, отстъпвайки само на Хонконг, Лондон, Ню Йорк и Токио. Репутацията на островите е безуп- речна - когато международните асове на транзакциите си обменят впечатления за предимствата на този или онзи финансов център, Кайманите винаги се сочат като най-стабилни и с най-ненакърнена репутация. Офшорното бъдеще на Каймановите острови се очертава още през 40-те години на миналия век, когато са открити преки авиолинии до най-близките центрове на цивилизацията - Маями, Хюстън, Мемфис, Кингстън, Атланта и Лондон. С развитието на финансовата мрежа на островите се развиват местната инфраструктура и туризмът.
Днес много световни фирми имат офиси на най-големия и най-цивилизован остров от архипелага - Голям Кайман Наличието на благоприятно данъчно законодателство и строгото спазване на Закона за тайната на банковите влогове активно стимулират разрастването на финансовия сектор. В същото време губернаторът и съветниците му дават ясно да се разбере, че дискретността е несъвместима с укриването на престъпници или създаването на условия за незаконна дейност. Това допълнително подобрява офшорния рейтинг на Каймановите острови. През 1984 г. островната администрация сключва договор със САЩ за достъп до информация, ако тя трябва да послужи като доказателство за принадлежност към наркобизнеса. Последните три десетилетия островите се развиват и процъфтяват. Смята се, че за това допринася не само общото увлечение по офшорки в света, но и конкретната политическа стабилност в екзотичната страна. Това обяснява защо и досега не е бил поставян на дневен ред въпросът за независимостта на Каймановите острови.
Правителството поощрява привличането на чужденци в областта на банковото дело От 33 600 жители на острова Голям Кайман, 12 700 не са коренни жители. Без директно данъчно облагане, островите се превръщат в предпочитан офшорен финансов център на фирми от целия свят. Само регистрираните банки са над 600, като там имат представителства 40-те най-големи банки в света. Стоковата борса отваря врати през 1997 г. Банковият сектор е на водещо място, следван от застрахователния бизнес във всичките му разновидности. Офшорният статут на островите и безупречната репутация са основните причини 65 % от световните офшорни фондове да минават през банките на Кайманите. Само Бермудите могат да се похвалят с по-висок процент на фондовете. Качеството на обслужването също играе много важна роля за просперитета на офшорната юрисдикция. Жителите там масово стават счетоводители, финансови съветници, корпоративни адвокати, администратори и пр. Наред с офшорната си политика островите привличат и с туристическите си прелести, сред които предпочитан е подводният риболов. Туризмът също допринася за разцвета на островите - оттам идват около 75 % от валутните приходи. Чистотата на водата и многообразието на видовете се дължат на дълбоката океанска котловина, която на няколко места достига почти до самия бряг. Асоциацията на собствениците на фирми за воден туризъм на Каймановите острови убеждава клиентите си, че именно тук е най-безопасното в света място за водни спортове.
Туризмът е ориентиран към богатите клиенти Курортите се посещават главно от туристи от Северна Америка. В края на миналия век посетителите, идващи на почивка годишно са били над 1,3 млн. души, като от тях 600 000 са от САЩ. Над 90 % от храната за островите се внася, тъй като земеделието не е развито, а ресурсите са ограничени. Жителите на Каймановите острови се радват на един от най-високите стандарти на живот в света. За последните 30 години в икономиката на островите се наблюдава само един драстичен спад. Той е след атаките на 11-ти септември, които разтърсват целия икономически живот, в това число и този на островите. Тогава туристическият бизнес губи милиони от отложени резервации и отлив на туристи. През 2003 г. икономиката започва постепенно да се възстановява, а туризмът залага на алтернативния превоз - корабите. Все повече туристи предпочитат круизите пред самолетите.
Банкова сметка на офшорна компания и опериране с нея
Значителна част от финансовите транзакции на офшорните компании се извършва през банкови сметки. Свободният достъп до финансовите активи на компанията (за прехвърляне или изтегляне на парични суми) е съществен за всекидневното нормално функциониране на компанията. За да постигнете това по възможно най-елементарен и ефективен начин, си струва да вземете под внимание следните съображения:
Островите Освен че е най-голям и най-модерен, Голям Кайман е и най-атрактивен с удивителните си флора и фауна. Сребърните палми, папагалите, костенурките, палмовите орхидеи (които са забранени за изнасяне от страната като природен уникат) са станали истинска емблема на Голям Кайман. Кайман Брак е доста по-малък остров с причудлив релеф, образуван от безброй отвесни скали, надвесени над морето. Главната забележителност там са тайнствените пещери и изобилието от екзотични птици, които са избрали това място като спирка по обичайния си прелет от студените към топлите страни. Малък Кайман е най-слабо развитият от трите острова. Преди години той е бил пренаселен от рибари, ловуващи водни костенурки. С намаляването на този животински вид и хората се махнали от острова и не стъпили на него почти 200 години. Новото му заселване тръгнало трудно и тежко, защото честите урагани в района не спомагат за добрия бит. Затова в момента на Малък Кайман живеят едва около стотина души.
*По материали от www.journey.bg и чуждестранния печат
Характеристика на освободената (offshore) компания, регистрирана на Каймановите острови
Вид компания - освободена Данъчно облагане - не съществуват никакви данъци върху доходи, печалби, дивиденти, инвестиции или капиталови операции.
Годишна държавна такса:
Директори - директор може да бъде юридическо или физическо лице от всяка националност. Изисква се минимум един директор. Минимален брой акционери - един. Регистриран агент/офис - изисква се поддържането на регистриран офис на Каймановите острови, а жител на същите трябва да бъде определен за регистриран агент. Годишни отчети - не се изисква подаването на счетоводни отчети, но компанията следва да представя годишна декларация, която е много опростена. Конфиденциалност - не се изисква вписване на данни за акционерите и директорите. Освен това има Закон за опазване на тайната (Preservation Law), който инкриминира разкриването, опита да се получи и самото получаване на информация за компания от Каймановите острови. Спогодби за избягване на двойното данъчно облагане - Каймановите острови нямат сключени спогодби за избягване на двойното данъчно облагане. Ограничения на търговската дейност - компанията няма право да упражнява търговска дейност на Каймановите острови, или да притежава недвижими имоти там. Банкова и застрахователна дейност, както и управление на общи фондове, се допускат само при наличие на лиценз. Наименование - в края на името могат да се поставят следните думи или съкращения: Limited, Corporation, Incorporated, Societe Anonyme или Sociedad Anonima. Не се допуска използването на следните думи или техни производни: осигуряване, банка, строително дружество, търговска палата, лицензиран, кооперативен, имперски, застрахователен, общински и кралски (Assurance, Bank, Building Society, Chamber of Commerce, Chartered, Cooperative, Imperial, Insurance, Municipal and Royal).
Изисквания