Буквално FENG SHUI означава “вятър и вода” - това са две от природните стихии. Термините “фън шуй”, “фенг шуй”, “фен шуй”, “фън шуей” са равностойни, различната е само транскрипция им. Фън шуй е и наука, и изкуство. Защото има сериозна теоретична основа, както и свои уреди, формули, таблици, изчисления. И изкуство, тъй като всяко място изисква индивидуален и творчески подход.
Фън шуй разглежда дома като жив организъм Принципите са аналогични на тези в акупунктурата. Ако енергията в нашето тяло се движи свободно, ако тя е в достатъчно количество, ние сме здрави. Ако обаче, енергията се блокира - се разболяваме. Домовете, в които живеем, също са изпълнени с невидима жизнена сила, която се нарича Ци. Добре ли се чувстваме у дома и на работа? Доволни ли сме от своите успехи и кариера? В семейството цари ли мир и съгласие? Ако всички отговори са положителни, вие сте щастлив човек. Но, ако искате да промените нещо, можете да се обърнете за помощ към фън шуй. Често за постигането на положителни резултати е достатъчно малко помощ и ограничени средства.
Модното учение е дошло от Китай Твърди се, че началото му е преди повече от 5000 години като наука за намиране на благоприятно място за погребване на мъртвите, защото китайците вярват, че те подкрепят живите след смъртта си. Мъдри и търпеливи, използвайки древни знания и внимателно наблюдавайки околното пространство, те извели закономерности, които прерастнали в точна и стройна наука. Наука за това, как да привлечем късмета в живота си. Основната идея във фън шуй е, че околната среда влияе на здравето и късмета ни. Знанията ще ни позволят да извлечем максимална полза от окръжаващото пространство, учат ни да не се борим с това, което е около нас, а мъдро да го използваме, извличайки полза от благоприятното и трансформирайки негативното.
Прабългарски фън шуй е твърде вероятен Човекът винаги е избирал местата, където да живее или да извършва дейността си. Всички народи имат правила, по които строят домовете си. Правилата си имат логика: много снегове, значи - стръмни покриви, за да се свлича по-лесно снегът; най-топлата страна е южната, значи оттам ще са прозорците... В България има доста привърженици на тезата за прабългарския произход на тази наука. Твърди се, че древните българи прилагали радиестезични методи при търсене на вода и при строеж.
Днешните жители В Татарстан смятат, че там, където са живеели българи, мястото е свещено, а водата е лековита (или глината). Същото поверие има при башкирите, казахите и монголците
Археолозите отчитат, че древните българи са знаели къде да се заселват и къде да строят и винаги са избирали най-хубавите места. За това им помагала геомантията, в която най-вещи били колобрите.
Фън шуй за офиса Принципите, на които се основава фън шуй, са еднакви за всяко пространство. Това е теорията за ин и ян, за петте елемента, за съответствието между посоки, аспекти от живота, времевия аспект, за потока на енергията Ци и т.н. Разликата между фън шуй за офиса и за дома е, че в първия случай наблягаме на нещата, които могат да привлекат и подсилят финансовия аспект, а във втория, наблягаме на създаването на благотворна среда за добро здраве, спокоен сън, баланс в отношенията в семейството. За офиса най-важни са позицията и кабинетът на шефа, за дома е най-важен комфортът на главата на семейството. Под глава на семейството разбираме този, който носи повече пари, не винаги мъжът. Макар че, според мен, най-добре е, все пак, именно той да храни семейството; жената си е жена, нейна грижа са децата, топлината в дома, да сготви с любов, защото с това ще нахрани семейството си.
Повече енергия Ци - по-спорна работа Тази енергия я има навсякъде около нас, но с помощта на фън шуй тя може да е повече, да се движи по-добре, да храни енергийната ни система. На един му трябва здраве в момента, на друг - пари, на трети - да привлече партньор в живота, на четвърти - да намери призванието си и т.н. Извън фън шуй, повече енергия Ци може да си набавим с “правилен” начин на живот - да сме осъзнати какво ядем, какви мисли минават през главата, по-точно какви мисли човъркаме, движим ли се достатъчно, добре е да се правят някакви духовни практики. Например Ци Гун помага на правилния поток на енергия през тялото ни, отпушва блокажите. Фън шуй е примерно една трета от нещата. Останалите две трети са небесният късмет (с който човек е дошъл в това прераждане) и това, което прави през живота си. Ако ние се ядосваме на себе си или на другите, имаме претенции и обиди, тези емоции черпят твърде много енергия от нас. И няма как дори и добрият фън шуй да ни я възстанови.
Елементи от стереотипното ежедневие Правила във фън шуй има много, а задължителни компоненти няма, има неща, на които е добре да се обърне внимание. Например входната врата. Това е мястото, откъдето влиза всеки, но и мястото откъдето влиза основният поток от енергия Ци. Важно е в какъв сектор попада входната врата, посоката и благоприятна ли е за шефа или за живущите, какво има срещу нея, как е оформена тя. Ако влизаме към коридор или стълби, всяко от тези неща трябва “да се лекува”. Ако секторът или посоката са неблагоприятни, също трябват корекции. Разбира се, най-добре е всички тези неща да се съобразят на етап проектиране на сградата. Може да се направи пълен дизайн, съобразен с фън шуй и тогава интериорът става не само прекрасен от дизайнерска гледна точка, но и благотворен за обитателите. Всеки се чувства добре. Е, за “ходи му се на работа” може да говорим по-рядко, но това вече не зависи само от фън шуй. Лично аз много се забавлявам да го прилагам с “български средства”, така че по никакъв начин да не личи, че е правен. Имам предвид видимо да не личи. Примерно вместо китайски чанове - български медени звънчета, вместо китайски божества - православни икони. В първата фън шуй сграда настоявах да направят по-високи тавани, което оскъпи малко жилищата. Но човек притежава аура и се чувства много по-добре в стаи с високи тавани. Таван с височина 2,20-2,50 м е направо потискащ.
Бизнес прагматизъм и фън шуй И на Изток, и на Запад бизнесмените ползват всичко, което може да им помогне. Или поне не му мислят много - пробват, щом може да помогне. В България хората, както знаем, са доста скептични, може би и защото доста са лъгани. Но напоследък интересът расте. Вече има проектиране на къщи, на складове, на офиси, на заведения с консултация и от фън шуй специалист. И когато едното потръгне, клиентите искат да приложим фън шуй и за другото. Това оскъпява почни нищожно, но нерядко спестява пари. Например имах клиент, чиято съпруга искаше басейн на покрива. След като дълго си обяснявахме цикъла на петте елемента, движението на енергиите и как този басейн може буквално “да потопи всичко”, тя се съгласи той да е в двора. Човекът после ми благодари колко пари съм му спестила. Цената на моите консултации и проекти е една и съща, независимо жилище или офис ще правим. Но по света цената на този вид услуги е доста по-висока за офиси и бизнес обекти. Според мен човек трябва да започне от дома. Здравето е много по-важно от парите, нали? Здрав човек, стига да иска, винаги ще намери начин да изкара пари.