Третото поколениe на кросоувъра пионер на Nissan се подготвя за официалното си представяне през пролетта на 2021.
Прототипи на изцяло обновения модел изминават последни тестови километри по пътищата на Европа, в очакване да зададат нови стандарти при компактните кросоувъри.
CMF-C платформа
Новият Qashqai е първия модел за Европа, който стъпва на CMF-C платформата, която представлява модерна конструкция и технологична инфраструктура.
Водещо при разработване на инженерната концепция е запазването на настоящите пропорции на Qashqai, които се явяват ключови за успеха му, а именно - удобно придвижване в градска среда и лесно паркиране, съчетани с отлично вътрешно пространство.
Що се отнася до конструкцията на купето, при нея е използван по-лек материал, както и усъвършенствани техники за щамповане и заваряване, за да се увеличи якостта, но и да се намали теглото.
Иновации за по-голяма ефективност
Новият Qashqai е част от дългосрочната стратегия на Nissan за електрификация. Моделът ще предлага две решения за задвижване – гъвкав и ефективен 1,3 литров бензинов двигател с мека хибридна технология и иновативната система на Nissan e-POWER – задвижване чрез електрически мотор, което предлага вълнуващо моментално ускорение и внася EV усещане при шофирането на Qashqai, без притеснения за автономността на пробега.
Стремежът към максимална ефективност е залегнал в развитието на модела от самото начало. Гъвкавият, 1,3 литров двигател ще се предлага с две мощности, комбиниращи високо динамични характеристики с намалени разход на гориво и вредни емисии.
e-POWER
Системата e-POWER се състои от високо волтова батерия и задвижване, в което е интегриран бензинов двигател, електрически генератор, инвертор и електромотор. При конвенционалните хибридни системи, колелата се задвижват от електромотор и бензинов двигател. При иновативната система e-POWER бензиновият двигател не е свързан с колелата; той просто зарежда батерията. И за разлика от изцяло електрическите автомобили, източникът на енергия е по-скоро двигателят, а не самата батерия.
Основната разлика с конвенционалните хибриди е, че електромоторът е с размер като при електрическите автомобили, което осигурява онова мощно моментално ускорение, в което собствениците на EV автомобили са просто влюбени. Задвижваният от двигателя генератор поддържа заряда на батерията, но може и да подава електричество директно към електромотора, осигурявайки допълнително мощност.