Наричат го градът на Диана. Славата му на град на най-красивата и енергична богиня на лова и до днес се защитава от предприемчивите му и усмихнати хора. Това е един от малкото градове в България, който има две “главни” улици. Там са запазени и два величествени архитектурни паметника от 15-ти век - “Безистенът”, който е единственият в България добре запазен покрит пазар, и османският храм Ески джамия. Близостта на границата с Турция се отразява добре не само на бизнеса - в почивните дни ямболци все по-често отскачат до Одрин за разходка, пазар или просто на кафе (от Ямбол до Одрин са едва 80 км).
Ямбол е град-община и административен център на Ямболска област Разположен е на двата бряга на четвъртата по големина река в България - Тунджа, върху територия от 91 кв.км. Тук хората обичат да цитират Хемингуей, който е казал, че провинцията започва на 100 км от морския бряг, а Ямбол е на 93 км от Черно море. През последните години градът успява да привлече няколко големи чуждестранни инвеститори, които внасят живот в икономиката и намаляват значително безработицата. За икономическия растеж на Ямбол допринасят и местните предприемачи, които са решили да останат и да развиват бизнеса си там.
Жителите на града са над 90 хил., като близо 43 хил. са икономически активни През изминалата година отчетената безработица е 6,56 % с тенденция към намаляване през тази година. Близо половината от фирмите в Ямбол се занимават с търговия, ремонт и техническо обслужване на автомобили, на лични вещи и стоки за домакинството. 7 % от фирмите развиват ресторантьорство и хотелиерство, а в селското стопанство са 2,3 % от предприятията. В сектора на недвижимите имоти и бизнес услугите са ангажирани 9,2 %, а за транспорт, складиране и съобщения - 5,7 %. Според регулационните граници на града, общата му площ е 14,000 дка., а земеделската земя, собственост на община Ямбол, отдадена под наем е 899,542 дка. Колективен орган на самоуправление е Общинският съвет, а кметът на града е орган на изпълнителната власт. Общинското управление се осъществява от шест дирекции, които включват “Информационно обслужване и гражданско състояние”, “Административно-правно обслужване и управление на собствеността”, “Териториално устройство и развитие”, “Финансово-стопански дейности”, “Общинска собственост и икономически дейности” и “Хуманитарни дейности и евроинтеграция”. Приходите на общината за 2007 г. се делят на имуществени данъци - 1 927 750 лв. и неданъчни приходи - 5 328 791 лв. Приходите от централния бюджет са 17 162 956 лв., а субсидиите по програми - 2 767 728 лв. Така приходите на общината за 2007 г. възлизат на 31 112 744 лв. Такива са цифрите и фактите - зад тях стоят хората от Ямбол, предприемачите, кметът и общината. Именно те разказват в каква посока върви икономиката на местно ниво и какви усилия се полагат за развитието на града.
Георги Славов, кмет на Ямбол: Бизнесът е генератор за развитието на града
Г-н Славов, какъв потенциал има града за привличането на нови инвеститори? - Едно от предимствата е географското ни разположение и инфраструктурата, която обхожда града. Ние сме на пътя на трансграничния коридор между Турция и Русия. Когато се построи и магистрала Тракия, Ямбол ще се намира на 2-3 км от нея, което автоматично скъсява разстоянието между Ямбол и Бургас, и то ще се изминава за 30-40 мин. Подреждайки структурата на общината и създавайки екипна работа ще сме по-ефективни в работата си с бизнеса. Така ще имаме много по-бързо и качествено обслужване, защото бизнесът е генератор за развитието на града и трябва да му се отдаде дължимото.
Кои са основните приоритети, които стоят пред новото общинското ръководство? (ръководството е от октомври 2007 г. бел.ред.) - Основният ни приоритет е да направим нашия град един от най-хубавите в България. Туризмът започва да търси и други измерения освен класическите морски и планински дестинации и това ни дава шанс да поставим Ямбол на картата на туризма и културно-историческото наследство. Искаме градът ни да се издигне до нивото на добре развитите промишлени градове. Ако се запази тенденцията за реинвестиция на местния бизнес, значи той е видял своите перспективи за развитие тук, в Ямбол. Това означава, че градът ни се движи в правилната посока. Ако всички тези фактори продължат да се развиват, след няколко години градът ни ще има сериозно икономическо ниво и конкуренция на пазара на труда, което ще доведе и до повишаване на работните заплати, както ще провокира и интереса на инвеститорите.
Защо големи инвеститори като “Язаки”, които са изключително предпазливи при избора си на място, избраха именно Ямбол? - Защото градът разполага с нискоквалифицирана работна ръка, а в този завод производството е ръчно. По този начин ние можем да им осигурим 2 500 - 3 000 работници, което е сериозен кадров потенциал. Предполагам, че друг стимул за тях е била и не толкова високата работна заплата, което не е в наша полза, но тенденцията през последните 6 месеца е за създаване на достатъчна конкуренция на бизнеса.
Има ли разлика в отношението на общината към местния и чуждестранния бизнес? - Нормално е във всяка по-затворена общност, каквато е и тук да има известна доза ревност към всичко ново и към общинската управа. В някаква степен е имало толериране на чуждите инвеститори, но трябва да се отчетат значимостта и обемът на техните инвестиции. Общината се стреми да поддържа нивото на равнопоставеност с всички инвеститори, като преимуществено да развива връзките си с местните такива. Отчитаме и това, че повечето от тях са родени, израснали и развили бизнеса си тук, и са понесли тежестта на прехода. Това не трябва да се подценява, но не за сметка на всички останали.
Смятате ли, че ще можете в някаква степен да се преборите с миграцията на хората, които напускат града? - Ако това се случи, значи сме близо до целите, които сме си поставили от самото начало. Можем да задържим хората само ако те виждат перспектива и имат сигурност в бъдещето си тук. От факторите, които определят това, най-сериозният е нивото на заплащането. Ако стигнем нива на заплащане, близки до тези в София, Бургас, Стара Загора, тогава ще се преборим с миграцията. Битовите условия в града вече са на нивото на гореизброените градове, с тенденция за тяхното скорошно повишаване.
Надя Данкинова, зам.-кмет на Ямбол: Ще работим по мащабни проекти
“Целта, която сме си поставили, е да работим по мащабни проекти във всички сфери на обществения живот. Искаме да променим практиката всяка година да се разпределят малки суми на много места с цел „запушване на дупки” от което няма дългосрочен ефект. За съжаление не наследихме банка с готови проектни предложения от предишното ръководство, което ни поставя в неизгодна и трудна позиция. Изключение е проект за воден цикъл по програма ИСПА, който за съжаление се движи много бавно. Паралелно с това търсим и други начини за финансиране, за да можем да участваме когато се отворят линиите за инвестиционни проекти по околна среда, свързани с водите. В момента подготвяме проект за техническата документация за регионалното депо, тъй като Ямбол има комплексно разрешително за такова депо за твърди битови отпадъци. Съществуващото общинско има капацитет да работи до 2009 г., но за да отговаря на всички изисквания, трябва своевременно да се изпълняват много предписания. За шестте месеца, в които сме в общината имаме успешен проект по ФАР за реконструкция и модернизация на осем улици в смесения квартал на Ямбол на стойност 1 млн. лв., от които ФАР отпуска 800 хил. лв., за подновяването на пътната настилка и осветлението по тези улици. В процес на подготовка са четири проектни предложения по ОП “Регионално развитие” за всички отворени позиции. Едното е свързано с реконструкция и рехабилитация на главните артерии на града, другото е за реконструкция и енергийни мерки в няколко училища и детски градини в Ямбол, както и за голям комплекс за социални услуги. Започва реконструкция на канализационната мрежа по една от централните улици със средства, които кметът защити в края на 2007 г. Активно участваме и по проектите за транс гранично сътрудничество България -Турция Тази програма даде възможност да се създадат много полезни партньорства с общината и неправителствените организации от Одрин, които след изпълнение на проектите продължиха партньорството. Имаме одобрен проект за техническа помощ за проект свързан със зеленото богатство на Ямбол - възстановяването на градския парк и лесопарк „Боровец”. Нашият парк е един от уникалните в България, тъй като се намира на полуостров и е заобиколен от река Тунджа. През последните месеци полагаме сериозни усилия за почистването му, но има нужда от сериозни инвестиции, за да се възстанови инфраструктурата му. Гражданите активно подкрепят инициативите ни, което ни дава увереност че работим в правилна посока. Разработват се и няколко проекта, свързани с информационната обезпеченост, необходима за вземането на верни управленски решения и по-качествено и ефикасно обслужване на гражданите. Работим по проект за създаване на географска информационна система като база данни
Това е най-съвременният начин за управление на информация от всякакъв характер. Общини, които са въвели тази система, са светлинни години напред. Така ще гарантираме повече прозрачност в дейността на администрацията и широк обществен достъп до навременна и разбираема информация относно устройството и управлението на територията Центърът за обслужване на граждани ще се развива, както чрез разширяване на работното време, така и чрез свеждане до минимум времето за предлаганите услуги. С няколко думи - във фокусът на работата ни са хората, бизнесът, екологията и иновациите.”
Видьо Видев, директор на “Екопласт 2002” АД: “Екопласт” възражда старото производство на града
Няма как да не останете впечатлени, когато попаднете сред уникалния завод “Екопласт” в Ямбол за преработка на пластмаси. Виждате как от мръсните и смачкани бутилки излизат фини пластмасови люспи, готови да продължат пътя си за различни други производства. Любопитен е фактът, че една бутилка се нарязва на 2 200 парчета. Фирмата има такива заводи в Костинброд и в близост до Пловдив. Трите завода рециклират най-големия обем в България на полиетилен трафталат с капацитет 800 т (40 тира) пластмаса на ден. Бутилките се събират от специализираните контейнери и от сметищата. След много обработка се получава материал, който се нарича флейк, от който може да се направи фолио, нова бутилка, гранула, ленти за връзване на стоки и кашони. От този материал се прави и полиестерна вата. “С времето разбрахме, че клиентите, които купуват гранули от нас правят влакна в Австрия и Германия и ги връщат отново в България, за да задоволят търсенето им от българските производители. Оттам възникна и идеята да започнем да ги произвеждаме.” , споделя търговският директор на “Екопласт 2002” инж. Галина Симеонова. За развитието на бизнеса в Ямбол и предприемаческата гледна точка на място, потърсихме мнението на Видьо Видев - директор на “Екопласт 2002” АД.
Г-н Видев, смятате ли, че Ямбол може да се превърне в град на бизнеса? - Напълно убеден съм, че Ямбол се развива в правилната посока, особено с новото общинско ръководство и напредъка, който се наблюдава през последната година. В скоро време Ямбол ще се превърне в един съвременен европейски град.
Защо избрахте Ямбол за построяването на този завод за рециклиране на пластмаси? - Първо, защото съм от Ямбол и това за мен е въпрос на отговорност към града. Второ, да не забравяме, че Ямбол беше център за производство на полиестерни влакна в продължение на 40 години. В новия завод съчетаваме рециклирането на отпадъци до краен продукт полиестерни влакна. Така “Екопласт” възражда старото производство на Ямбол.
Смятате ли, че българинът има достатъчно развито съзнание за разделното изхвърляне на отпадъците? - Трудно бихме могли да говорим за съзнание на този етап, но трябва да се работи упорито в тази насока. Смятам, че трябва да има стимули за хората, които искат да разделят отпадъците и в същото време да има санкции към тези, които не спазват българското законодателство. В Европа това е много развита индустрия, тъй като това е източник на суровини, а и решава много социални проблеми.
Общината съдейства ли за развитието на завода? - Имахме много проблеми около стартирането на завода вследствие на което пускането му се забави с около година. За да започне строителството се наложи да прекараме 600 м общински път със собствени средства, бавиха се процедурите и разрешителните, но всичко това беше при предишното ръководство на общината. Искам да подчертая, че при сегашното ръководство бизнесът усеща много добро отношение и загриженост от тяхна страна и всички въпроси се решават много бързо.
Модерна консервна фабрика произвежда 100 % натурални продукти
Типичен пример, как с много упоритост за кратко време (едва три години) може да се реализираш на чуждите пазари. Това е консервната фабрика “Сатко”. Продукцията е изцяло за износ, тъй като поради качеството си влиза във високия ценови сегмент, който не би бил конкурентоспособен в България. Консервите са 100 % натурални – без консерванти и добавки. Фабриката е построена със средства по програма САПАРД на площ от 15 декара. Постоянният персонал е 120 души. Всички, работещи във фабриката – от управителя – до служителите, са жители на град Ямбол. “Много сме доволни от новото ръководство на общината. Но бих им препоръчал да преразгледат таксата “Смет”, завещана от предишното ръководство. За новите предприятия тази такса е много тежка. Общинската политика трябва да помисли как може да подпомага новите предприятия” - споделя управителят на фабриката инж. Светослав Пидаев. “Общината може много да ни помогне и с изграждането на инфраструктурата. За всеки предприемач в района е важно да има изграден път до неговата фабрика или завод.”
Ретро Уют - известни в цяла България
Мебелната фабрика “Ретро Уют Аксага” ЕООД е на пазара от 19 години – собствениците я определят като типичната семейна фирма. Производството е насочено изключително към меката мебел. Собственик на фирмата е инж. Соня Георгиева, която цял живот се занимава с производството на мека мебел. Голяма част от труда е ръчен и затова от фирмата сами обучават специалисти, които да работят, тъй като в областта няма подготвени кадри. Работещите са 150 души, а дистрибуторската мрежа покрива 95 % от България. Правят се и по-малки поръчки за износ към Германия. “Искаме общината да подобри инфраструктурата на района и скоро ще ги потърсим с молба за предоставяне на 100 кв.м площ в близост до нашата фабрика, където да изградим игрище, на което работниците ни да играят волейбол и баскетбол” – споделят от управата.
Големият японският производител на авточасти “Язаки” изгради последните си мощности в Ямбол. Застроената площ на завода е 24,5 дка. В него се произвежда кабелна инсталация за редица автомобили. Продукцията на завода се изнася главно за Испания и Франция. Заводът е построен за по-малко от година, въпреки че преговорите с инвеститорите са продължили две години. Язаки Корпорейшън инвестира 62 млн. и 600 хил. лв. в този завод. “При преговорите важно предимство беше наличието на работна ръка, защото тук няма автоматизирано производство - всичко се прави на ръка. Повечето от работещите са жени и откакто работи заводът в Ямбол няма безработица. Вече, който иска да работи - лесно може да си намери работа. Средната работна заплата в завода е около 500 лв. заедно с бонусите.” - коментират от управата на завода. Работата е чиста, екологична и почти безшумна. Тук няма тежък физически труд. На работниците е осигурена кухня и безплатен транспорт. Заводът ще бъде напълно завършен до края на юни 2008 г. Общината е поела ангажимента за изграждане на инфраструктурата0 трябва да се изгради пътят до завода. От завода водят преговори с общината и за пускането на градски транспорт, който да минава през тази част на града. В момента транспортът на работниците се поема от “Язаки”, като на ден се превозват около 1 000 души от града.
Ямболски млечни продукти завладяват чуждите пазари
“Карил и Таня “ ООД е българо-италианска фирма с изцяло частен капитал и седалище в гр. Ямбол. За кратко време тя успява да наложи продукцията си на пазарите в Румъния, Испания, Франция, Германия и целия Балкански полуостров. 50 % от продукцията е износ. В началото, продукцията се предлага само в Ямбол, а по-късно в много градове на страната. Предприятието е разположено в югоизточната част на града, на площ от 20 дка. Застроената площ е 9 000 кв.м. В производството работят около 140 души. Основна дейност е производството на сладолед - фирмата предлага над 80 асортимента. От фирмата споделят: “Конкуренцията при сладоледите не ни притеснява, тъй като всяка година отбелязваме 30-40 % ръст на продажбите.” От края на 2005 г. фирмата стартира производството на сирене по тяхна рецепта, което по състав наподобява сиренето “Фета”. Производството на мандрата е 17 тона дневно! За 2007 г. “Карил и Таня” ООД е избран за “Инвеститор на годината” От фирмата споделят, че проблемът с кадрите става все по-осезаем - “Не ни достигат поне още 100 души персонал, за да можем да работим на пълни обороти. Постоянно търсим хора, обикаляме и из селата, за да търсим персонал.”