fbpx Пет грешки, които могат да обърнат фирмата | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Павлина Цветанова, изп. директор, Supply Chain

Пет грешки, които могат да обърнат фирмата

 

С нарастващия натиск върху бизнеса да бъде все по-ефективен и печеливш, повече от всякога възниква необходимостта от оптимизация във всички възможни области. Веригата за доставки често е пренебрегван аспект в много организации, но оптимизацията й може значително да подобри представянето на фирмата чрез намаляване на разходите, увеличаване на печалбата и най-вече увеличаване на пазарния дял и добавената стойност към клиентите.

Управленският състав обикновено фокусира вниманието си върху маркетинга и продажбите, тъй като те носят печалбата във всяка организация. Но ако „локомотивът“, наречен верига за доставки не се движи, продажбите няма как да покажат целия си потенциал, независимо колко добри експерти полагат усилия. За да намалим ефекта на катаклизмите, съпътстващи развитието на всяка една фирма, трябва да запушим пробойните в оперативните отдели. Предлагам на вашето внимание 5 основни грешки, които могат да спънат развитието на фирмата.

1. Липса на процедури

Злоупотреби и небрежност – те са в резултат от липсата на писмени процедури. Ясните писмени процедури гарантират, че всеки служител може да работи без нашата постоянна намеса. Това са писмените закони във фирмата и всеки без изключение е длъжен да ги спазва. Иначе винаги има извинения за пропуски в работата и възможностите за злоупотреби са безгранични. Правилата, от друга страна, мотивират съвестните служители да търсят начини за подобрения и по-високи резултати. Пишейки процедурите, ние си изясняваме самия процес, обмисляме варианти за оптимизации, виждаме пропуските. Тънкостта на самите процедури е така да са написани, че да не слагат каруцата пред коня, да определят гладка последователност на неповтарящи се действия и да посочват механизми за контрол.

2. Неправилен процес

Неправилният процес във веригата за доставки оплита всичко по веригата и води до липси или свръх запаси. В много предприятия процесът не е структуриран. Има дори случаи когато планирането и продажбите се „напасват“ според наличните суровини! И разбира се това влече след себе си изкуствено занижаване на поръчките и загуба на клиенти и пазарен дял. Правилният процес, подкрепен с модел за планиране гарантира:

- Над 98% изпълнение на поръчките
- 100% следене на наличностите
- Точност на поръчките за суровини
- Точност на производственото планиране
- Контрол навсякъде по веригата

3. Липса на планиране

Хаотичното производство на продукти пилее ресурсите – време, материали, труд, пари. Без ясен план и стабилна производствена програма, максималното натоварване на машини и хора е под 50%. Има случаи, в които машините се натоварват едва 18%, а персоналът получава заплата за пушене на двора, вместо за производство на стока. Дали планираме правилно? Производството не работи 365/24/7. Освен технологичното време за пренастройки, има и периоди на профилактики, технически проблеми с машините, отпуски и празници. Един структуриран подход дава ясен поглед върху дейността на всички звена и балансира излишъка с недостига на материали.

Колкото повече варианти на план имаме, толкова по-малко ще сме изненадани. Разбира се 18 версии са абсолютно излишни и объркващи за целия екип, но песимистична, оптимална и оптимистична версии за 12 месеца и за тримесечие, е разумно да имаме. Седмичната актуализация на плана ни помага да се адаптираме бързо към пазара и да управляваме риска, свързан с производство, покупки на материали и паричните потоци. И отново – планът ни позволява да контролираме и управляваме факторите, зависещи от нас, въпреки външните пречки.

4. Липса на единна система

При липса или нефункционираща единна система за вход и изход на данни (ERP), лявата ръка не знае какво прави дясната. Възможностите за злоупотреби са огромни, а шансовете за контрол – нулеви. Пример от практиката - в една фирма имаше ERP система, но се ползваше от време на време, само от някои служители. Кражбите там бяха с палети.

5. Неспазване на договорите

Имам договор, но няма да платя сега, нека доставчикът ме почака. Или имам договор да купя от този доставчик, обаче ще купя от друг на по-ниска цена. Често срещано, нали? Само че светът е малък, а България е още по-малка и когато си играем с доставчиците идва ден, в който спираме да изпълняваме поръчките на клиентите, защото нямаме суровини или транспорт. И тогава изчистването на името ни струва скъпо, много по-скъпо отколкото, ако спазваме договорките.

Supply Chain Ltd – решения за управление на веригата за доставки 

0886 277735 www.supplychain.bg