Над 90% от участниците в ново проучване подхождат прагматично като редовно проверяват промоции и търсят най-добрите цени на пазара и изключително внимателно избират покупките си. Те дефинират стойност, не по финансовата изгода, но като комбинация от качествени характеристики, функционалност и статуса на марката.
Според данните на Aгенция за онлайн маркетингови проучвания JTN, прагматичните купувачи са предимно хора на възраст между 30 и 55 години със средни до високи доходи. Тази група потребители използва широк спектър от канали, за да е добре информирана за актуалните пазарни оферти - онлайн и хартиени брошури, телевизионни реклами, интернет сайтове и социални мрежи. Проучването подчертава, че в последните две години влиянието на инфлуенсърите е намаляло сред т.нар. smart shoppers – те предпочитат мнението на реални потребители и за тях доверени източници са форуми и онлайн общности, където потребителите обменят опит и препоръки.
Близо 86% сравняват цените онлайн, а 72% споделят, че планират покупките си предварително и са склонни да се запасяват, ако попаднат на добра оферта. Smart купувачите се характеризират с висока самодисциплина при покупките Важно е да се подчертае, че прагматичният потребител не е търсач на сделки, нито стиснат.
Според анализите, той обича да се облича стилно, следва тенденциите в мода, техника. Реалната стойност за него не идва от откриването на най-ниската цена, а от времето инвестирано в търсене на добра сделка. Дефиницията на „добра сделка“ за смарт потребителя е качествен продукт на оправдана и изгодна цена, не е нужно да е най-евтиния на пазара. За разлика от търсачите на промоции и „далавери“, тук се държи на марката и възприятието за качество, което идва с нея.
Основни изводи от проучването:
Избор на място за пазаруване – За Прагматичния потребител локацията (онлайн или физически магазин) не е определяща; по-важно е да намерят конкретен бранд на изгодна цена.
Доверие към собствени марки – те предпочитат т.нар. собствени марки (private label) и ги включват в избора си значително повече спрямо спонтанните или неутралните купувачи.
Предпочитание към определени магазини –често проявяват лоялност към магазини, които поддържат добър баланс между цена и качество, и където брандът има утвърдено качество и репутация.
В условията на инфлация и значително, трайно поскъпване на почти всички стоки и услуги, прагматичното „смарт“ пазаруване ще се установява като водеща тенденция. Българските потребители все повече осъзнават негативите, които носи най-ниската цена като единствен фактор за покупка и приемат, че ако така или иначе ще плащат повече, поне нека да е за стока, която „си струва“. Дефиницията на „да си струва“ обаче е много индивидуална за всеки. Тук е ролята на бизнеса и търговците да предложат стойностни продукти, които хората да припознаят като подходящи.