Евгений Кърпачев е създател и управител на компанията българската фирма "Перси" ООД. Той притежава 55 % от акциите на компанията, която стартира своята дейност още през 1990 г. и работи главно върху доставката на цялостни решения за бизнеса, а по-голяма част от клиентите са българи. Компанията обаче продава и в чужбина и то не на кого да е - от няколко години "Перси" работи с Европейската организация за ядрени изследвания CERN. Гордее се, че заедно с екипа му успяват да реализират своите продукти и на пазарите във Франция, Германия, ЮАР и Кения. Как обаче се случва така, че една българска компания с 20 човека персонал печели вече няколко конкурса за поръчки към CERN? Това ни разказва съвсем скромно Евгений Кърпачев в проекта "Мениджърите споделят":
"Това е резултат от една дълга борба – минаха 5-6 години докато успеем. Отначало нямахме успех, както и достатъчен опит. После нещата се развиха в положителна посока. Три години поред нашата компания беше рамков доставчик. Това означава, че каквито нужди да имаше CERN за годината, те ги заявяваха на нас, а ние доставяхме уговорената техника. Тази година успяхме за пръв път да спечелим и тяхна обществена поръчка за определена услуга.", допълва разказа си Евгений Кърпачев.Всъщност истината е, че „Перси” е преборила сериозна конкуренция от над 20 държави, но CERN избират българската компания!
Правилата на Евгений Кърпачев за успешен бизнес
Никога не съм имал точна дефиниция на правилата, които спазвам в моя бизнес. Ако трябва да съм честен, се размислих върху тях специално заради вашия проект и мога да споделя, че тъй като съм от по-старото поколение, това неминуемо оставя отпечатък върху начина, по който работя.
Не правим бизнес като Бил Гейтс със скоростта на светлината - при нас всичко се получава плавно и след внимателно обмисляне. Не работим и като Стив Джобс - не можем да се похвалим с гениални хрумвания и бързи реализации. Не се водим от принципа "Всички яйца в една кошница" и е факт, че не спазваме общовалидните политики в бизнеса.Затова аз не говоря за правила, а по-скоро за пет константи, които трябва да се спазват в бизнеса. На първо място, това е професионализъм. На второ - фокус. Следва лоялност, екип и административен капацитет. Важно е ръководството на компания да е достатъчно компетентно, че да движи работния процес успешно.
Най-важно е да се развиваме и да държим фокуса на дейността. Не смятам, че човек може да е добър в нещо, ако се занимава повече с две неща. Лоялността и почтеността към банките, към клиентите, партньорите е от най-важните константи.Истината е, че лоялността не води до бързи печалби, но рано или късно започва да се отплаща.
Що се отнася до екипа, всички знаем, че напоследък няма кадри, но е вярно, че и екипът не идва наготово. Просто хората трябва да се обучават и да им се подава ръка. А който върви напред, трябва да му се дава възможност да се развива. Всеки мениджър трябва да „чува” какво говорят хората в екипа. Няма нищо страшно някой от екипа да е по-умен от нас. Колкото са по-умни служителите, толкова по-добре. Годините зад гърба на мениджъра и опита му никой не може да ги отнеме. А колкото по-голям капацитет има в екипа - толкова по-добре.