Премини към основното съдържание
Main navigation
новини
интервю
консултанти
Digital
маркетинг
имоти
автомобили
посоки
Lifestyle
скоростта на жените
menu
финанси
изкуство и култура
личности
компании
Астропрогноза
Търси
Търси
Начало
През 2004 година ще предложим нови продукти за бизнеса
16 Февр. 2004
Facebook
Linked in
Г-н Андреев, ако върнем календара една година назад, кои са най-важните моменти в развитието на Райфайзенбанк?
- 2003 г. бе рекордна за Райфайзенбанк като динамика на развитие и рентабилност. Очакваме печалба от над 18 млн. лв., броят на офисите ни се увеличи до 36, открихме над 100 нови работни места.
Бяхме сред най-активно кредитиращите фирмите в България банки, като увеличихме пазарния си дял от 7 на 9% в т.ч. пласирахме при изключително изгодни за фирмите условия 10 млн. евро кредитна линия от Европейската инвестиционна банка.
Започнахме активно кредитиране на малките предприятия, изцяло и предсрочно беше усвоена кредитната линия от 10 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие за
микрокредитиране. Емитирахме най-голямата необезпечена корпоративна облигация в размер на 32 млн. щ. д., като мобилизирахме средствата при много добри условия
и
естествено те също ще бъдат използвани основно за кредитиране на инвестиционни проекти.
През 2003 г. започнахме да предлагаме и потребителски кредити, които бяха приети много добре от пазара. Подобрихме условията по жилищните кредити.
Банката ни е не само сред най-успешните в страната, но е сред водещите в цялата група Райфайзен.
Трудно ли се взима кредит от Райфайзенбанк?
- Зависи, доколко кредитоискателят се вписва в политиката на банката за кредитиране и отговаря на условията. Предполагам, че да се вземе кредит от нас е по-лесно от средното за системата - доказателство за това е темпа на нарастване на кредитния ни портфейл, неговата стабилност и лоялността на клиентите. Не по-малко важно е, че през последните шест години Райфайзенбанк няма кредитни загуби, а качеството на портфейла ни е едно от най-добрите в страната. Разбира се, винаги има сделки, които са "на кантар". Опитваме се да бъдем позитивно настроени и да ги структурираме по начин, който позволява да финансираме конкретния проект.
Какви са Вашите съвети към една фирма, за да има успех за получаването на кредит?
- Да представят себе си и проектите си ясно и правдиво. Да обръщат внимание на правните и техническите подробности. За много фирми въпроса е не дали ще получат кредит, а на какви най-добри условия могат да разчитат.
Не са ли твърде високи лихвените проценти по кредитите у нас?
- Вече не са, а и тенденцията е да продължат да намаляват. През последните три години пазарът се промени драстично.
Как оценявате банковата система у нас?
- България има първокласна банкова система и в технологичен, и в кадрови план. Всъщност в системата на Райфайзенгруп България е най-големия износител на квалифицирани банкови кадри и специалисти по информационни технологии. През 2003 г. колеги от нашите банки в Косово, Белорусия, Сърбия и Украйна ни посетиха, за да се запознаят с опита ни в управлението на риска, клоновата мрежа, кредитирането на малките фирми и др.
Кои са приоритетите на Вашата банка?
- Да обслужва добре клиентите, да осигурява адекватна възвръщаемост върху капитала за акционерите си, да създава добри условия за работа и изява за служителите си и в рамките на възможното да подпомага финансово значими обществени инициативи. Ще продължим да разширяваме пазарните си позиции във всички пазарни сегменти.
Как се управлява една банка? Какви качества се изискват от
нейния мениджър?
- На първо място банка се управлява в екип. Не случайно в много бордове има и юристи, и специалисти по информационни технологии.
Ако оставим настрана техническите умения, се изисква преди всичко здрав разум и визия, предприемчивост, усет за баланс между доходност и риск и не на последно място много работа.
В сферата на личния живот, какво е Вашето хоб
и?
- Опитвам се да намирам време за спорт и обичам часовете сред природата, може би като контрапункт на времето, прекарано в офиса.
Как виждате развитието на банковия пазар у нас през следващата година?
- Обемите ще продължат да растат, а конкуренцията ще се засилва. Банките ще търсят алтернативни източници за приходи, а това значи разработване на нови продукти и пазарни ниши.
Интервю на Ина Георгиева
Още статии
Да защитим собствената си марка
Свържи се. Споделяй. Говори. Гледай. Слушай!
Високите технологии в България традиции и иновации
Dacia Logan - 3,7 литра за сто километра - истина ли е?
В текстилната индустрия работят най-много българи
Неповторима атмосфера на таванския етаж
Шведска тръпка за познавачи
Honda Civic Hybrid - Бъдеще или настоящe?