До 2020 г. самостоятелно управляемите коли все повчее ще започнат да се появяват по пътища. Вместо за шофиране, собствениците ще могат да използват времето за пътуване за работа или почивка, точно както пътниците в градския транспорт. Мнозина ще се възползват от това допълнително време за работа, за да напускат дома си по-късно, а офиса по-рано.
Също така, до 2020 г. дисплеите ще бъдат значително по-евтини, отколкото днес, като редица допълнителни дисплеи ще се появят на различни места из дома, офиса и автомобила. Някои от тях ще имат фиксирана цел като например домашен таблет за съобщения на вратата на хладилника, книга за рецепти или телевизионен наръчник, a други ще работят точно като основния хибриден дисплей и ще показват изображения на приложенията, които се използват в момента.
До 2020 г. ще имаме широка гама от носими технологии за виртуална и добавена реалност като Toshiba Glass например. Виртуалната и добавена реалност ще станат разпространени платформи за редица приложения, но голяма част от обработката и писането ще се основава на така наречената хибридна технология.
До 2020 г. интернет на вещите (IoT) ще бъде много по-развит и нашите домове и офиси ще бъдат населени с широка гама от устройства, изпълняващи различни роли с широка гама от интерфейси, отговарящи на разнообразни команди или събиращи данни от различни сензори.
Ние няма да има домове, пълни с роботи, в следващите 5 години, но много компании ще започнат да използват роботи в приемни и чакални за различни помощни роли. Хуманоидните роботи като Аико Чихира на Toshiba са проектирани именно с такава цел и през следващите 5 години за много хора това ще бъде първата им среща с подобен изкуствен интелект.
До 2025 г. визуалната комуникация ще бъде много по-развита и ще използва 3D и дори холографски изображения в голяма част от нашето ежедневие.
Мобилен хъб
Хората все още ще искат да извършват различни задачи в движение и личното устройство ще може да се свързва към системите наблизо, предлагайки по-лесно взаимодействие. Развиващият се процес на минимализация и миниатюризация ще означава, че ще имаме много малки ИТ устройства по себе си, всяко от които ще изпълнява различни функции, като например идентификация и сигурност или аватар за добавена реалност. Някои от тях ще бъдат просто бижута, които ще са дигитално контролирани.
Видео татуировки
Вече видяхме прототипни демонстрации на електроника, отпечатана върху тънки мембрани, предназначени да се прилепват добре към повърхността на кожата с цел медицинско наблюдение. До 2025 г. тези печатни мембрани ще включват възможности за екран, а вероятно дори и чувствителност на допир , така че ще могат да ни служат като допълнителни дисплеи и ще могат да бъдат оприличени на видео татуировки, които ще са част от украсата на тялото и ще показват видео и снимки.
Голяма част от работата, извършвана днес от различни специалисти и бизнес професионалисти, ще се извършва от компютри през 2025 г. с помощта на силно напреднали системи за изкуствен интелект. „Парадоксално е, но колкото повече технологиите се развиват, толкова повече те ще ни принуждават да се концентрираме върху това да бъдем човешки същества“, коментира доктор Иън Пиърсън. Изкуственият интелект постепенно ще бъде приет като приятел и хората ще изграждат емоционална връзка с него. Аико Чихира – хуманоидният робот на Toshiba, може да има многобройни “потомци“ до 2025 г., които ще бъдат в състояние да извършват по-лесни професионални задачи и да поемат ролята на човешки представители в офисна среда, в градския транспорт и в различни обществени учреждения.
След 10 години някои електронни устройства ще се захранват от електронни компоненти, наречени суперкондензатори вместо батерии, които ще се зареждат от устройства, вградени в мебелите. Възможността за по-често зареждане ще означава по-малки батерии и по-леки устройства. Горивните клетки са предлагани многократно като бъдещи източници на захранване, но напредъкът като цяло е бавен, а прогресът по отношение на суперкондензаторите може да премахне стимулите за по-нататъшното им развитие, най-малкото във връзка със захранването на IT устройства.
През 2035 г. ще имаме много роботи, които ще споделят нашата ежедневна среда, с реалистична човешки вид и персоналност, способни да комуникират добре дори и с езика на жестовете.
Това показват данните от нов доклад, изготвен от Toshiba, относно бъдещето на технологиите.