Не е тайна, че през последните 5 години маркетингът преживя динамика и промени, които не са се случвали през предходните 50. За да достигне до толкова потребители, колкото фейсбук достигна за 5 години, на традиционната телевизия и бяха необходими цели 50 години. Медиа-миксът се променя драстично. Докато преди 50 години медиа-миксът в рекламните бюджети е разпределен в 4 основни комуникационни канали, сега той покрива 9 основни, над половината от които са диджитал
Онлайн маркетингът вече не е ‘другата медиа’, като телевизия, радио, външна, печатна реклама. Той предоставя възможността да използвате марката, съдържанието, приложенията и комуникационните канали, за да извлечете специфично действие от потребителя, което може да бъде проследено, измерено и анализирано! Появи се нова титла сред топ позициите в компаниите – CDO – Chief Digital Officer, която вече обединява CIO (Chief Information Officer) & CMO (Chief Marketing Officer) позции и изисква компетентностите и на двете.
Ето и четири важни тенденции на новия маркетинг, които маркетинг мениджърите (не казвам CDO, т.к. все още тази позиция не е навлязла за България) трябва да имате предвид, когато обновяване вашите маркетинг стратегии.
1. “BIG DATA” са вече реалност
Интернет, без никакви съмнения, е най-измеримата медиа. И като такава генерира вече огромно количество данни, които са незаменим помощник на меркетолозите. Все още е в началото на “Hypecycle” и идва с обещанието да предостави по-добро разбиране за клиентите, техните навици, нагласи, предпочитания и желания. Все още се натрупват знания и умения, съчетани с липса на опит в областта, които да ‘отключат’ стойността на събираните данни. Наричат още “BIG DATA” горивото за ускоряване на дигиталната икономика.
За да Ви помогна да си визуализирате обема на “BIG DATA”, ще споделя кратка статистика, предоставена от “Digitаl Agenda” – програма на Eвропейската комисия за дигиталното развитие на Европа за периода 2010-2020 : 200 камери са следене на движението в Лондон изпращат 64 трилиона бита информация ежедневно към командния център; ежеднeвено хората изпращат 10 билиона sms съобщения; през 2020 година Интернет ще е 44 пъти по-голям отколкото през 2009 г. Ще е необходимо:
- 30 пъти повече място за съхранение на данни; - инвестициите в управлението на данни ще нарастнат 14 пъти; - 1200 % нарастване на работните места в областта на науката и аналитичността;
Как да събираме, използваме и измерваме данните е вече водещ фактор в дигиталния маркетинг. Вие готови ли сте?
2. Маркетингът в социалните медии израства
Множество CDO в света вече използват социалните медии за промотиране на брандовете и ‘Мениджънт на репутацията” и интегрират социалния маркетинг в маркетинг плановете си. Ного от тях буквално се хвърлиха приоритетно във фейсбук и сефокусираха в “like”, но броят на феновете не е важната метрика. Следващата стъпка е да изместят фокуса си от привличанет на нови потенциални клиенти към поддържане на взаимоотношенията със съществуващите клиенти и задържането на най-добрите. Програмите за лоялност, “BIG DATA” и аналитичността са областтите, в които тепърва ще се развива социалния маркетинг.
Ето и някои лични мои препоръки към маркетинг мениджърите у нас, т.к. сертифицираните специалисти се броят на пръсти и разпротранените обучения в областта на социалния маркетинг не са на нужното ниво: - Всички маркетинг усилия трябва да водят до положителен диалог за марките; - Маркетингът в социалните мрежи трябва да е началото на диалога с марката; - Трябва да планирате, да следите и активно да участвате в диалога с марката.
Много често наблюдавам безсмислени приложения, които само раздават награди без никакви условия, без да набират данни за профилиране и последващ маркетинг, ‘управление” на фен страници от 9:00 до 18:00 часа в работни дни, автоматизирани по максимум 2 поста на ден, независимо кога и колко активни са феновете и т.н.
Има вече и добри практики у нас в сферата на социалния маркетинг, които създават взаимоотношения с феновете на бранда, инициират и поддържат диалога с марката, превръщат фен страницата в първото място за комуникация с клиентите и заместват почти изцяло кол центровете за обслужване на клиенти, като изполват CRM системи.
3. Мобилността е навсякъде
Вече сме в пост-PC ерата и фирмите, които не инвестират в мобилни стратегии и не интегрират мобилния маркетинг в техните бизнес и маркетинг стратегии ще останат в миналото. Задължително е да инвестирате в оптимизация на уеб сайтовете и съдържането за мобилни устройства. Трябва да инвестирате в изграждането на приложения и създаването на услуги, които да съчетават “BIG DATA” технологии, социални медии, геотаргетиране и др. , за да създадете напълно интериран опит и преживяване за клиентите, служителите и партньорите.
Увеличава се изборът на устройства за достъп до Интернет. 37% от европейските потребители и 19% от българските потребители осъществявт достъп до Интернет през повече от 1 устройство по данни на MediaScope - най-авторитетното проучване в Европа за медиа потреблението на IAB Europe (България за първа година взе участие в това проучване по инициатива на IAB България www.iabulgaria.bg).
Увеличават се алтернaтивните начини за достъп до Интернет. Основните фактори за рaстеж са: - Повече мобилни устройства и експлозия на смарфони - Повече мобилно съдържание и повече данни; - Повече брандове, които използват мобилните маркетинг канали.
Тенденцията е трицифрен ръст на мобилната рекламата и за България и нарастване на относителния и дял в общите бюджети по данни на AdEx’2013 на IAB България.
4. Видеото нараства с бърза скорост
Видеото изгражда аудио-визуална връзка с потребителя и съпреживяване с бранда, и бележи значителен ръст в маркетинг бюджетите на големите брандове. По данни на IAB Europe и HIS заема близо 10% от онлайн дисплей рекламата.Тенденцията е двуцифрен ръст във видео рекламата и за България и нарастване на относителния и дял в общите бюджети по данни на AdEx’2013 на IAB България.
(следва продължение)