Чувствахме се като малки деца, пред компютърна игра, при която трябваше да съберем максимален брой колички. Такова беше усещането по време на двудневния тест на Toyota Prius. Това е най-продаваният в света хибриден автомобил от появата му на пазара в Япония през 1997 г. Шофирайки си дадохме сметка, че като гоним икономичност се превръщаме в перфектни шофьори, които карат изключително внимателно и бавно. Дори в първия момент, когaто седнах зад волана, от забавлението да следя всеки момент какво става на екрана на борда, на няколко пъти нервни шофьори се наложи да ми напомнят, че вече е зелен сигнал на светофара. Информационният дисплей на арматурното табло е разположен в средата, непосредствено под предното стъкло и дава пълна информация за това, което се случва всяка секунда с двигателя. Изключително забавно е!
Скоростният лост е разположен много удобно и наподобява този на компютърен джойстик. Той предава командите към хибридното задвижване чрез електрически импулси. В Prius е внедрена първата хибридна система - Hybrid Synergy Drive® (хибридно задвижване). Електромоторът вече има много по-значима роля при задвижването отколкото други подобни системи. За своите маса и размери (39 кг) акумулаторната батерия постига най-висока плътност на полезна изходна мощност. Електромоторът може да бъде сравнен с двигателите с вътрешно горене с работен обем 1,0 - 1,2 л. Той развива въртящ момент 400 Н.м. при обороти от 0 до 1 200 в минута, което дори превишава въртящия момент на много дизелови двигатели. Бензиновия двигател е с обем 1,5 л.
Любопитен момент е, че за пръв път при хибридните автомобили, може да се използва режим за задвижване ЕV (електромобил) чрез натискане на един бутон на арматурното табло. Така задвижването става само от електромотора, при което се отделят нулеви емисии и се постига много ниско ниво на шума и вибрациите. Всъщност при стартирането на двигателя, липсват всякакви шумове и дори оставаш с впечатлението, че той не е запален.
Как действа хибридната система? При потегляне от място и до достигане до 50 км/ч автомобилът се задвижва изцяло от мощността, развивана от електромотора. Мощността, генерирана от бензиновия двигател, се разпределя в две направления. Единият поток мощност се използва да задвижва генератора, който задвижва електромотора. Другият e за директно задвижване на колелата. Разпределението на тези потоци се управлява за постигане на максимално висок коефициент на полезно действие. При рязко ускоряване от хибридната акумулаторна батерия се подава допълнителна мощност, в същото време бензиновият двигател добавя задвижващо усилие към високомощния електромотор, което осигурява добра динамика и плавно ускоряване на автомобила. Наистина динамиката е доста впечатляваща и вътрешната нагласа, че няма да имаш достатъчна мощ за ускорение, заради електромотора се разбива категорично. При намаляване на скоростта, например при спиране, електромоторът действа като генератор с голям капацитет. Системата функционира като регенеративна спирачна система с висок коефициент на полезно действие, която преобразува кинетичната енергия на автомобила в електрическа. Хибридната акумулаторна батерия се контролира непрекъснато, за да се поддържа определено ниво на зареденост. Когато то спадне, генераторът се включва, за да дозареди батерията. Това, с което не се справихме по време на двудневното шофиране бе да постигнем ниския разход на гориво. Според производителя в градски условия би трябвало той да бъде около 4,3л/ 100 км. Задминахме тази граница, но и все пак трябва време за свикване със системата, която има оптимален начин на управление. От самосебе си е ясно е, че Prius отделя най-ниските емисии азотни окиси и въглероден окис от всички двигатели с вътрешно горене, които се произвеждат серийно в Европа. Като цяло да управляваш Prius e удоволствие и забавление. За комфорта на самия автомобил тук не говоря, защото наистина е на много високо ниво.