Финансираната от фонда Actis компания Rezolv Energy избра трима изпълнители – CMC Europe, Solarpro и Green Solar Energy – за изграждането на 229MW соларен парк „Св. Георги“, на територията на община Силистра в североизточна България. Строителните дейности ще започнат в най-кратки срокове с пускова дата през идната година.
CMC Europe и Solarpro, водещият технологичен интегратор в Източна Европа, ще работят в заедно за изпълнение на договора за доставка и изграждане (EPC) на проекта.
Паркът „Св. Георги“ ще се свързва с мрежата чрез 110kV подстанция и две независими линии с обща дължина приблизително 6 км. Високоволтовият монтаж ще бъде осъществен от Green Solar Energy, която е също българска компания.
Соларният парк „Св. Георги“ ще бъде изграден върху изведеното от експлоатация летище до Силистра, на площ от 165 хектара. Проектът ще включва изграждане на близо 400 000 слънчеви панела.
Произведената електроенергия ще се продава на търговски и индустриални потребители чрез дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия (PPA). Първият PPA за „Св. Георги“ предстои да бъде обявен много скоро – голяма сделка, която представлява едно от първите PPA, подписани в България. Договорът следва петте пионерски споразумения, които Rezolv подписа през последните месеци, свързани с новия 461MW вятърен парк „VIFOR“ в Румъния.
Освен чрез PPA, проектът „Св. Георги“ ще бъде финансиран чрез заеми от консорциум от международни кредитни партньори, и регионални търговски кредитори.
Ролята на CMC Europe и Solarpro като EPC партньори ще включва работа заедно с Rezolv за прилагане на Екологичния и социален план за действие за парка. Екологичният и социален план за действие е в съответствие със стратегията за устойчивост на Rezolv, която е изградена върху най-добрите практики в индустрията и е в съответствие с международните стандарти, включително Equator Principles и Стандартите за екологична и социална устойчивост на Международната финансова корпорация (IFC).
В строителната фаза на проекта ще бъдат наети до 200 души, като възможно най-много служители ще идват от региона. Въвежда се и програми за обучение и развитие на умения. Това е приоритет, тъй като преодоляването на недостига на умения в сектора на възобновяемите енергийни източници е ключова част от енергийния преход в България. В по-дългосрочен план паркът ще продължи да осигурява местна заетост през всичките си над 30 години работа.