fbpx Защо да отскочим до Кавала това лято? Твоят гръцки пътеводител в десет точки (ВИДЕО) | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
не

На гости на съседите

Защо да отскочим до Кавала това лято? Твоят гръцки пътеводител в десет точки (ВИДЕО)

За много българи гръцкият град Кавала е пункт за качване на ферибота съм о. Тасос, любимо място за летни ваканции. Столицата на префектура Кавала, разположена в подножието на планината Символон обаче, има много причини да ви накара това лято да й посветите поне няколко дни.

Наричат Кавала „синият град” заради приказните плажове, удостоени със „син флаг”, 8 на брой, с които гърците много се гордеят. В следващите редове ще ви дам няколко идеи, за прекарване в този красив град в северната част на южната ни съседка.

1. Някои наричат Кавала „Малката Ница”, заради изключителните гледки отвисоко, накацалите къщи по стръмните склонове на планината, красивото пристанище с малки, но красиви яхти и много рибарски корабчета. Най-старото име на града е Неаполис и е бил основан от заселници от о. Тасос., а след това се е казвал Христополис.

Градът много ще ви напомни на Велико Търново, с тази разлика, че е много по-голям и всички къщи блестят в ослепително бяло. Ако си мислите, че това е голям град – грешите. Местните са едва около 80 хил., които през летните месеци „бягат” навън, за да освободят място за туристическия поток. 

Уютни малки улички, търговски центрове, малки магазинчета, импозантни сгради в неокласически стил и много цветя навсякъде привличат за дълги разходки. Една от най-красивите е сградата на градския съвет, особено феерична през нощта, когато е богато осветена от специални прожектори.

2. За да се насладите на уникалните гледки в 360 градуса, трябва непременно да се качите до крепостта на Кавала. От върха на кулата се откриват пейзажи, които могат да се мерят с тези на най-известните туристически места в Европа.

Замъкът (цитадела) в сегашния си вид е построен през първата четвърт на 15.век върху останките от византийския Акропол на Хрисуполис (старото име на Кавала), който е бил разрушен през 1391 г. Затова днес ще откриете влиянието на различните култури, които са минавали през него - византийци, венецианци, османци.

 

3. В Кавала има много таверни, където може да опитате от любимите морски дарове. Покрай пристанището са разположени 4-5, които любезно ви подканят да посетите. Цените са по-евтини от туристическия Халкидики (порция калмари – 6 -7 евро, октопод 8,50 евро). Ако искате обаче да опитате морски дарове, хванати преди няколко часа от рибарите, горещо препоръчвам да отидете до непретенциозната таверна Sabbas. Мястото е тихо, с изглед към малък пристан, масите се крият под сенките на стари смокини. Говорят и на български, и има български менюта, а това, което ще ви сервират, е пир на сетивата – сардини, гаврос, калмари, октоподи, всякакви разядки ... Тук ще опитате най-великите огромни миди на света – ядеш и ревеш! И за да преглъщате по-лесно, поръчайте си някое узо или ципуро (tsipouro - гръцка ракия, може и с дъх на анасон) или типичното гръцко вино Retzina.

     

4. Само на 15 км от Кавала се намира античният град Филипи, който е вписан в световното културно наследство на ЮНЕСКО. До него се стига лесно (по пътя за Драма и България), а посещението си заслужава. (Внимание обаче с летните температури!). Основан от жителите на Тасос през 359 г. пр. Хр., градът в последствие е кръстен на Цар Филип – бащата на Александър Македонски. Историята му се кръстосва от битката между привържениците и убийците на римския император Юлий Цезар.

Тук е основана първата християнска църква в Европа, чиито останки ще видите и е покръстена първата християнка на име Лидия. Мястото наистина смайва с археологическите находки, събрали културата на древногръцка, римска и византийската епохи. Ще видите древен амфитеатър, античен форум, базилики. През юли и август в късните горещи вечери и нощи се провежда фестивал на изкуствата, като се играят антични гръцки трагедии и комедии.

5. На малко хора е известно, че край летището на Кавала се намира едно от десетте най-реномирани училища за самолетни пилоти в Европа – Egnatia Aviation. Всяка година от 2011 г. насам, над красивия лазурен залив на Кавала се провежда авиошоуто Air Sea Show, което тази година е на 29-30 юни.

 

6. Ако не изпиете едно ледено фрапе или гръцко кафе в стария град, то значи не сте били в Кавала. Цените са около 4-5 евро.  Може да поседнете в някое от мързеливите кафенета на основната калдъръмена улица с цветни къщи и стари виещи се маслинови дървета или пък да се насладите на уникалната гледка и уютната атмосфера на Café to Briki, кацнало над залива. И на светло, и по тъмно картините пред вас са повече от впечатляващи.

 

 

7. В Кавала има 8 плажа, гордо носещи отличието „Син флаг”. Сред тях са Рапсани (на 200 м от града), Перигиали – 1,5 км източно от града, Каламица – 2 км от града. Особено красив е Батис – 3 км (който предлага и водни спортове). Тоска е на 4 км и Палос са близо до центъра и до тях се стига с градските автобуси. Може да се насладите на уникални тюркоазени води в съседните Алмира и Амолофи. До всички тях има и градски автобуси.

   

8.  През втората половина на ХVІІІ-ти век в Кавала се ражда Мехмед Али, който дава началото на династията, управлявала Египет до средата на миналия век и е считан за баща на съвременната африканска държава. През 1817 г. той построява на полуостров Панагия, т.нар. Имарет. В Османската империя това са места, в които се раздава безплатна храна на бедни хора, поклонници, дервиши и други, които могат да намерят и безплатен подслон за известно време.

Мехмед Али очевидно е имал и вкус, защото тази историческа ориенталска сграда се намира точно над пристанището с изключителен изглед. Днес тя е собственост на Египет, но е реставрирана през 2004 г. и отдадена под наем на частно лице, което я превръща в супер скъп хотел. Великият моден дизайнер Жан Пол Готие обича да прекарва ваканции тук. Вие можете да седнете и да изпиете едно кафе там (под сурдинка – не останах очарована от него) или да ви направят туристическа визита из хотелската част (5 евро).

 

9.  В Кавала не може да пропуснете и страхотните печени меса, част от типичната гръцка кухня – топящи се в устата suvlaki, gyros, sutzukakia, ароматни стекове. Мястото, което трябва да посетите, e Sousouro и се намира на една от малките улички в центъра на града. Обикновено вечерите започват около 22 ч, така че не бързайте да ходите рано.

 

Ако пък искате да опитате истинска street food, където може да седнете или да си вземете и да похапнете на пейките край пристанището, заведението е Bitte-Fatte (също в централната част). Храната наистина си заслужава!

 

10. На всички е известен нощния живот на Гърция. В Кавала той не отстъпва назад и започва към полунощ. В близост до пристанището е обособен терен с 4-5 заведения, където купонът тече с пълна сила. Има хора от всякакви поколения. Сервитьорите търчат буквално като финикийци. Горещо препоръчвам да опитате местното мохито, което има уникален вкус, заради специфичния вкус на егейската мента. Ако сте по-голяма компания, може да си поръчате и двулитров коктейл със сламки за всички.

 

За да стигнете до Кавала от София най-бързо, препоръчвам да минете през ГКПП „Илинден” през Гоце Делчев (от главния път Е79 се отклонявате за Банско). Няма никакво натоварване на самия пункт, пътят е отличен, камиони не минават, движението на автомобили е почни нищожно дори и в почивните дни, има около 16 км широко отворени завои (в гръцката страна) и спокойно за 4 часа може да стигнете (317 км от София). Ние осъществихме нашето пътуване с най-новите модели на SEAT - Ateca, Arona, Leon.