Жените в Европа са взели по-добри инвестиционни решения от колегите си мъже в платформата на Revolut, като са ги изпреварили в инвестициите с 2,6%. В Международния ден на жената компанията разкрива нови данни за финансовите навици на жените в България и ЕИЗ.
Дамите обикновено са подценявани в инвестиционната сфера, като предполагаемата липса на увереност и тенденции като „момичешката математика“ създават погрешен образ на финансовата грамотност на жените. Но се оказва, че е точно обратното - жените се представят по-добре от мъжете във всички възрастови групи до 64 години, като най-добри резултати (3,2% по-добри в сравнение с мъжете) показват жените на възраст 25-34 години. В България инвестициите на жените са с 0,12% по-добри от тези на мъжете.
Макар и в България инвестирането да остава все още предимно мъжка територия, в която те притежават почти три пъти повече сметки в сравнение с жените и повече от три пъти по-големи средни портфейли (7000 € срещу 2000 €), жените бързо навлизат в сферата на инвестициите на дребно. Revolut отбелязва 133% увеличение при българските жени, открили инвестиционни сметки през 2024 г., което надхвърля ръста от 113% сред мъжете. Инвестиционните профили на жените и мъжете също разкриват съществени различия.
В България, през 2024 г., повечето жени избират по-сигурни инвестиционни възможности, като например гъвкави парични фондове (ФПП) (61%), докато само 41% от мъжете инвестират в този продукт и избират по-рискови ценни книжа. Мъжете предпочитат акции (46%), актив, който съставлява само 30% от инвестициите на жените. ETF и облигациите остават по-малко популярни сред двата пола, като жените отделят 8% от инвестициите си за ETF и едва 1% за облигации.
„Интересно е да се види, че жените се представят по-добре от мъжете в инвестициите. По-специално жените от поколението Z активно повишават уменията си и намаляват разликата в инвестирането, което може да се дължи на по-голям достъп до онлайн ресурси. Данните ни показват положителна тенденция към по-голямо финансово приобщаване на жените. Ние не само наблюдаваме тази тенденция, но и активно я подкрепяме, като предоставяме инструменти за обучение и технологии, които дават възможност на жените да поемат водеща роля в бъдещето на финансите“, казва Rolandas Juteika, Head of Wealth and Trading (ЕИЗ) в Revolut.
Инвестирането е въпрос на търпение, проучване и дисциплина. Започвайки с малки стъпки, фокусирайки се върху непрекъснатото обучение и придържайки се към дългосрочен план (като избягвате схемите за „бързо забогатяване“), инвеститорите могат да изградят устойчив портфейл – дори в нестабилни времена. Ето няколко съвета от Rolandas Juteika за инвеститорите, които излизат на сцената:
1. Започнете със „защо“? Най-трудната стъпка в инвестирането е просто да започнете. Много потенциални инвеститори никога не започват. Преди да се гмурнете, изяснете целите си: пенсиониране, имот, мечтана ваканция – каквото и да е целта ви. Винаги имайте предвид своето „защо?“ и не забравяйте, че инвестирането е маратон, а не спринт.
2. Инвестирайте отговорно и последователно Покрийте основните си разходи и първо създайте фонд за спешни случаи. Инвестирайте само това, което можете спокойно да си позволите – дори и да е само 1 евро – и растете оттам. Постоянните вноски, колкото и да са скромни, могат да бъдат изненадващо мощни с течение на времето – комбинирането е двигателят, който движи истинския дългосрочен растеж на портфейлите.
3. Овладейте основите Знанието е вашата суперсила и да останете любопитни насърчава по-добрите решения с течение на времето. Четете уважавани източници, слушайте солидни подкасти и проучвайте задълбочено компаниите. Не разчитайте единствено на TikTok и YouTube и „гурутата“ на социалните медии с техните „как направих първия си 1 милион долара за един месец“. Разберете как вашите инвестиции всъщност правят пари.
4. Диверсифицирайте и продължавайте да се адаптирате „Не слагайте всичките си яйца в една кошница“ все още е вярно. Разпределете риска си между сектори, класове активи и географски региони, за да смекчите колебанията на пазара. Преразглеждайте и ребалансирайте портфейла си, ако е необходимо, за да останете в съответствие с целите си.
5. Движенията на пазара са нормални – емоциите също Друга трудна част от инвестирането – освен да започнете – е да останете дисциплинирани и да не реагирате прекалено на краткосрочните пазарни движения. Волатилността е нормална, емоциите също. Внезапните спадове или скокове могат да предизвикат бързи реакции. Устоявайте на импулса да изпаднете в паника или да преследвате шумните реклами. Придържайте се към плана си и се доверете на диверсифицирания си подход.
6. Ако звучи твърде добре, за да е истина... Обикновено е така. Твърденията за „гарантирана“ прекомерна възвращаемост, далеч надхвърляща стандартите за индустрията, са червени флагчета. Тези схеми често крият солидни такси – или може да са откровени измами. Винаги правете задълбочено проучване, преди да се разделите с парите си.