Първият проект с българско участие по програма Евростарс бе подписан в Министерство на икономиката и енергетиката от Изпълнителната агенция за малките и средни предприятия, в качеството си на представляващ финансираща институция на програма Евростарс за България и фирма „АМГ Технолоджи” ООД.
Чрез участието на България в тези програми българските фирми имат възможност да участват по-активно в съвместни проекти с другите страни членки. До днес български проекти не са преминавали прага на качество по европейската програма. Това е сериозно постижение за България, като Изпълнителната агенция за малките и средни предприятия има съществен принос за този резултат. Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева на подписването на споразумението за финансиране.
Международният Проект Е! 8213 TRIPLE-S Microscope с българско участие от страна на „АМГ Технолоджи ООД“ е класиран на 15 място от общо 510 допустими проектни предложения, постъпили в рамките на 10-та конкурсна сесия на програма Евростарс. Допустимите разходи по проекта са в размер на 651 491, 28 лв., от които субсидия - 492 655, 90 лв.
Проект Е! 8213 TRIPLE-S Microscope е с българско, австрийско и швейцарско участие и е в областта на електрониката. Българският партньор „АМГ Технолоджи“ ООД със седалище в Ботевград е микро предприятие с опит в разработката на микро електро-механични системи (МЕМС) и технологии за тяхното прототипно производство. Целта на проекта е да обедини за пръв път в един инструмент три от най-мощните микроскопи с висока разделителна способност и съответно да се създаде микроскопска апаратура, притежаваща изцяло нови възможности за охарактеризиране на наноразмерни обекти.
В бюджета за тази година са предвидени 20 млн. лв. за иновации, като 10 млн. лв. са определени за Националния иновационен фонд, в т.ч. за седма конкурсна сесия, участието на България в инициативата ЕВРИКА и съвместната програма Евростарс. В момента от Министерство на икономиката и енергетиката подготвят механизма, по който ще се разпределят останалите 10 млн. лв., като част от предложенията са насочени към стимулиране на сътрудничеството наука-бизнес, посредством разработването на конкретни технологични решения за нуждите на предприятията.