Българите теглят повече и по-големи суми за рефинансиране на стари задължения, отколкото за дома или покупка на автомобил. Това сочат данните от национално представително онлайн проучване, направено от Gemius България по поръчка на Пощенска банка. Средният размер на кредитите за обединяване на стари задължения според проучването е най-голям – близо 13 000 лв., в сравнение със сумите за ремонт на дома или покупка на автомобил – съответно по 12 800 лв., или за обзавеждане – 9 400 лв.
От Пощенска банка също отчитат засилен интерес към потребителските кредити за рефинансиране. Средно с 30% се увеличава сумата на търсеното от клиентите финансиране с цел обединение на задължения спрямо всички останали през 2019 г., като почти 50% от получените заявки за нови потребителски кредити в институцията са от този тип.
Потребителските кредити за обединяване на стари задължения все повече се предпочитат, тъй като позволяват значително оптимизиране на месечните разходи на домакинствата. Рефинансирането е водеща причина за теглене на кредит за 34% от хората. Голяма част от клиентите ползват едновременно няколко кредитни продукта като потребителски кредит, кредитна карта, овърдрафт, лизинг или стоков кредит. С обединението им те могат да намалят значително ежемесечните си разходи, да спестят време и усилия, като плащат само една вноска, към една институция.
Кредитите за обединяване на задълженията са лесен и удобен начин клиентите да увеличат разполагаемия си доход, без да налагат ограничения в начина си на живот. Проучването показва, че клиентите, изтеглили потребителски кредит от Пощенска банка, имат динамичен и активен стил на живот. Повечето от тях – 51% са между 40 и 50 години, семейни с деца и с месечен доход между 900-2000 лв. (44.9%). Te отделят между 400 и 800 лева на месец за свободното си време, позволяват си две пътувания в чужбина за година (10%) и едно в България (11%), ходят на ресторант поне веднъж в месеца (24%). Ползвателите на потребителски заеми от Пощенска банка посещават нощен клуб поне веднъж на няколко месеца (16%), кино – веднъж на 2-3 седмици (13%) и театър – веднъж седмично (13%).