fbpx БОРИКА даде старт на инициатива за превенция от финансови измами | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

БОРИКА даде старт на инициатива за превенция от финансови измами

Стартира своята дейност специализиран Български форум за превенция от финансови измами. Инициатор е платежният и картов оператор БОРИКА, а водещи експерти от финансовия сектор у нас се обединиха около нуждата от създаване на споделена платформа за обмен на добри практики и механизми за противодействие на измамите, прането на пари и престъпленията, свързани с финансиране на тероризма.

Според данни от специално проучване, 87,5% от анкетираните смятат, че Форумът е необходим и ще подпомогне превенцията от картови измами, докато 62,5 % очакват да бъдат подкрепени в противодействието на изпирането на пари и престъпленията, свързани с финансиране на тероризма. Споделянето на собствен опит е важна тема за 93,75%.

Още през 2001 г. Анна Ангелова, понастоящем директор „Платежна институция“ в БОРИКА, заедно с колеги, започват работа по темата, като организират срещи и изготвят общи механизми. Сформира се Асоциация, която по онова време има своята роля. „Днес отново е време да започнем да говорим за измамите в един нов аспект, за да постигнем очакваните резултати. Ние сме тук, за да поставим заедно акцент и да обединим усилията си“, сподели г-жа Ангелова, която бе и модератор на срещата.

С навлизането на дигитализацията и изкуствения интелект заплахите от финансови престъпления нарастват. Това сочи проучване за онлайн плащанията на JUNIPER Research, представено по време на форума. Според данните, през 2018 г. загубите са били около 22 млрд. долара, докато през 2023 г. те вече са достигнали приблизително 38 млрд. долара. В периода 2023 - 2028 г. се очаква тези загуби да достигнат до внушителните 362 млрд. долара в глобален мащаб.

Радослав Димитров, главен директор „Карти и терминали“ в БОРИКА очерта предизвикателствата днес, които включват все по-усъвършенствани механизми за измами, осигуряване на безпроблемно клиентско изживяване и намаляване на процента на фалшивите аларми при мониторинга на плащанията. По време на събитието бе посочена бъдещата посока на развитие. Тя акцентира върху създаването на общество, в което да има общо проследяване на добрите практики, обмен на информация и знания, използване на високотехнологични платформи и адекватни действия при анализа и бързодействие при вземането на решения. Радослав Димитров подчерта и необходимостта от постигане на баланс между по-сигурни и по-удобни плащания, с цел подобряване на клиентското изживяване.