Тъй като съществуват разнообразни тълкувания на понятието - “добри производствени практики” стартира изготвянето на международен стандарт, който да подпомогне общото разбиране за принципите и практиките на социалната отговорност. По правило нейна основна задача е да допринесе за устойчивото развитие и благоденствието на обществото. Тя е от основополагаща важност на социалната отговорност при ежедневната работа на дадена организация. Нещо повече, функционирането на организацията във връзка със социалната среда, в която работи, и нейното влияние върху околната среда, са се превърнали в основен индикатор за измерване на позицията на организацията и общото позициониране и продължителността на ефективния жизнен цикъл на организацията. Организациите са обект на нарастващи изисквания от отделните заинтересовани страни, включително потребителите, работниците и техните синдикати, членовете на общността, неправителствените организации, донори, застрахователи, инвеститори. Възприятието за наличие на социална отговорност на дадено предприятие пряко влияе върху:
Началото на пътя
Определение на термина “Социална отговорност”
Съвкупност от дейности на дадена организация за поемане на отговорността за влияние по нейните дейности върху обществото и околната среда чрез прозрачно и етично поведение, което води до: - устойчиво развитие и благоденствие на обществото; - съобразяване с очакванията и изискванията на всички заинтересовани страни; - спазване на действащите закони и международни норми на поведение; - включване във всички дейности на организацията. Интегрирането на нейните дейности е включено в цялостното функциониране на организацията и връзките ?.
Основни задачи на стандарт ISO 26000
Съдържание на стандарт ISO 26000
Действия на работната група по ISO 26000 Петото пленарно заседание на работна група за социалната отговорност към Международната организация по стандартизация, проведено във Виена, на 5-9 ноември 2007 г., доказа широката международна подкрепа за разработката на бъдещия стандарт ISO 26000, регулиращ темите за социалната отговорност. Бяха получени 7 225 коментара от включените в процеса експерти. Към настоящия момент в работните групи членуват представители на 71 страни, 8 асоциирани наблюдатели и 37 организации за връзка. Стефан Сьодерберг, вицепредседател на Работната група по ISO 26 000 и представител на Шведската асоциация по стандартизация, коментира: “Пленарната среща във Виена ще бъде запомнена като последната среща, където ние работихме хаотично и първата, в която нашите 400 експерти намериха начин за интегрирана работа по текста на стандарта, надграждайки създаденото от предишните групи. Това е важен знак на растящия консенсус сред различните заинтересовани страни.”
Къде сме ние? Българският институт за стандартизация взима активно участие в процеса на разработването на стандарта. Към БИС/Технически комитет 34 “Управление на качеството и оценяване на съответствието” се създаде работна група, чиито експерти пряко участват в работния процес. Именно фактът, че страната ни се включва в средата на работния процес, е още едно доказателство за особената важност и актуалност на темата.