fbpx Стартирани са 28 процедури за регламентиране вноса в Китай на български стоки | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Стартирани са 28 процедури за регламентиране вноса в Китай на български стоки

 

Министърът на икономиката Теодор Седларски обсъди с посланика на Китай в България Н. Пр. Джан Хайджоу възможностите за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни.

Обсъдено бе и предстоящото провеждане на Форума за търговия и инвестиции между страните от Централна и Източна Европа и Китай (Инициативата „16+1“) в гр. Нинбо на 9-12 юни т.г. В рамките на форума Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия организира поредното национално участие в Изложбата на стоки за страните от ЦИЕ, коeто предоставя добри условия за българските износители да представят своята продукция.

По повод развитието на хранително-вкусовата промишленост и транспорта, министър Седларски увери, че ще се ускорят процедурите и ще се направи всичко необходимо за бързото им разрешаване. „Във връзка с китайските инвеститори много ще се радвам да активизираме сътрудничеството, като сме готови да посрещнем и да реализираме съвместни идеи, които ще носят полза и на двете страни“, заключи министърът.  

Предстои посещение на специална китайска делегация от бизнесмени, по време на WEBIT Festival Europe 2017, който ще се проведе в „София тех парк“ в края на месец април тази година.

Развитието на търговско-икономическите отношения между България и Китай през последните години се характеризира с увеличаване на българския износ и нарастване на двустранната търговия като цяло. Специално внимание бе обърнато на потенциала за разширяване износа за Китай на български селскостопански стоки и храни. Стартирани са общо 28 процедури за регламентиране вноса в Китай на български земеделски стоки и хранителни продукти, от които са финализирани 4 – за царевица, люцерна, риба и рибни продукти, мляко и млечни продукти. Очаква се скоро да бъде финализирана и процедурата за внос в Китай на комбинирани фуражи и фуражни добавки от България, като предстои посещение у нас на китайски експерти за контрол на качеството.