Повече от 262 тона храни с изтекъл срок, неясен произход или съхранявани при неподходящи условия са установени при проверки на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) за малко повече от месец. Данните бяха обявени на пресконференция от министъра на земеделието и храните Иван Христанов и изпълнителния директор на агенцията д-р Ангел Мавровски.
„Контролът на Агенцията е независим! Извършваме кръстосани проверки – инспектори от една област проверяват в друга, за да избегнем местните зависимости“, заяви д-р Мавровски.
Над 208 тона от установените количества са месо, млечни продукти и други храни от животински произход, а повече от 54 тона са храни от неживотински произход. Унищожаване очакват и 969 литра храни, както и над 9300 яйца.
В периода 1 март - 8 април 2026 г. заради нарушения са затворени изцяло 27 обекта, а дейността на други 10 е частично спряна. Издадени са 363 акта и 821 предписания.
Най-често инспекторите са установявали храни с изтекъл срок на годност, без етикети или документи за произход, както и лоши хигиенни условия при производство и съхранение.
От БАБХ отчитат и близо 70% ръст на сигналите от граждани, като за първото тримесечие те са 697. Най-често оплакванията са свързани с безопасността на храните, но се увеличават и сигналите за лошо отношение към животни. Проверките показват, че нарушенията не са изолирани случаи, а устойчива тенденция, която изисква засилен контрол и системни мерки, посочват от агенцията.