Не е правилно да очакваме някой да позиционира ИКТ сектора в икономиката. По-важно е да се анализира как е структуриран бизнеса в даден сектор, има ли фрагментация, свободна конкуренция, видими и невидими монополи и картели, каква е експортната му готовност, конкурентни ли са продуктите и услугите? Важното за българския ИКТ сектор е, че вече са налице фирми, създаващи собствени продукти и интелектуална собственост, имащи експортна ориентация и с достъп до фондове за дялови инвестиции. Предстои интензивен процес на консолидиране, придобивания и сливания. Като цяло секторът е в подем, като в същото време трябва да подчертаем недостига на квалифицирани кадри и относително бавната и неадекватна реакция на образователната система, ограничаващи развитието.
Пазарната среда на ИКТ сектора в България може да се подобри след няколко важ-ни стъпки в тази посока:
Доколкото в България, все още най-големият ИТ клиент е държавата - въвеждане на система за координация на задания за инфраструктурни проекти, контрол и управление на ефективността на публичните разходи в сектора, мониторинг на ефективността на внедрените системи. Пример за работата по горните въпроси е проектът FORENTIN - платформа за среща на инвеститори и МСП в областта на ИКТ. Платформата осигурява достъп до финансови ресурси и методична помощ в сферата на управленските практики за начинаещи предприемачи и малки фирми.
Трябва да направим ясно разделение между ИТ и Комуникации Типичната ИТ компания е МСП, с обороти в рамките на 5 до 10 милиона лв., без значими капиталови инвестиции и с главна стойност в знанията и организацията на работа на екипа. В същото време телеком операторите са едни от най-големите фирми в българската икономика, с капиталови инвестиции за милиарди лева и по няколко хиляди служители. Риск има и в ИТ, и в телекомуникациите, но размерът на нужните инвестиции не е сравним, както и хоризонтите на инвестициите. Рискът и при двата вида фирми е в последствията от глобалната конкуренция и непрекъснато растящата динамика на технологични промени, водеща и до бърза промяна на възможните бизнес модели. България, на фона на страните от Югоизточна Европа, се намира в средата на разгорещено състезание за вниманието и портфейлите на клиенти, инвеститори и пазари. Състезанието не е само регионално - то е глобално.
Българските фирми от ИКТ сектора се състезават с подобни фирми от всички континенти
И именно заради това е важно да отбележим създаването на поделение на Европейския Софтуерен Институт (ESI) в България, център извоювал си регионално признание от Армения през Румъния до Хърватия. Проектът ESI е важен пример за успешно публично частно партньорство - все още “terra incognita” за голяма част от сектора и институциите на държавното управление. Технологичното ниво на българските фирми е сравнимо със световните стандарти. Това, което донякъде липсва, е управ-ленска практика и постигане на по-висока ефективност в работата на всеки отделен специалист и екип.
За контакти ИКТ клъстер Анна Найденова Координатор проекти тел. 02/ 489 97 44 e-mail: anna_naydenova@italent.org www.ictalent.org