fbpx "Иновации и технологичен трансфер" как фирмите и университетите се справят | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

"Иновации и технологичен трансфер" как фирмите и университетите се справят

На 25 март Агенцията за малки и средни предприятия проведе конференция на тема "Иновации и технологичен трансфер" в рамките на проект "Европейски иновационен център" по Пета рамкова програма на ЕС. Основната цел на конференцията бе да срещне представителите на държавната администрация с представители на технологично ориентирани фирми, университети, браншови и научни организации и да предизвика дискусия по приоритетите при формиране на държавната политика по отношение на иновациите и технологичното развитие, както и по проблемите, които трябва да бъдат решени в тази област. Конференцията предизвика голям интерес сред заинтересованите страни. На поканата за участие се отзоваха г-н Валентин Първанов - Заместник-министър на икономиката, г-н Херман Хагшпил - представител на Делегацията на Европейската комисия у нас, акад. Атанас Атанасов - директор на АгроБио института и Технологичния парк към него, както и водещите консултанти по проектите за МСП по програма ФАР. Те представиха в основни линии дейностите, касаещи иновационния процес в страната, съобразно тяхната компетентност. Очертаха някои бъдещи стъпки, които ще подпомагат научно-приложните изследвания.

Най-добри практики в областта
на иновациите и технологичния трансфер у нас

Мрежа за технологичен трансфер - www.ttnbg.com.
Инициатори на мрежата са Фондация "ГИС Трансфер център", "Европейски иновационен център", MSI (Management Systems International), Българска стопанска камара. Основната цел на тази инициатива е създаване на технологичен пазар по индустриални сектори, борса за технологичен трансфер в интернет базирана среда, където да се срещат търсещите и предлагащите разработки, технологии, продукти и услуги.
"Европейски софтуерен институт" -
Регионален център България

Основатели на центъра са Европейски софтуерен институт в Испания, Агенция за информационни и комуникационни технологии към МТС и БАСКОМ с участието на "Немечек" ООД.
Основните цели на центъра са трансфер и прилагане на доказани технологии за управление и усъвършенстване на бизнес процесите с цел повишаване на конкурентоспособността на "IT интензивните" организации и утвърждаване на България като регионален център за усъвършенстване на фирмите и източник на съвременни технологии в България и страните от Балканския полуостров и Източна Европа.
Проект "ПРОМОТОР +" - Методология за подкрепа на фирми, базирани на нови технологии -
www-it.fmi-uni.sofia.bg/proplus.
Основната цел на проекта е трансфер на успешна испанска практика за въздействие върху икономическото развитие на някои от страните кандидатки за членство в ЕС, чрез установяване на рамка от условия за създаване и развитие на стартиращи предприятия, базирани на нови технологии.
Конференцията завърши с дискусия, на която се
поставиха много въпроси и предложения относно създаването на среда, подходяща за развитието на иновативните фирми в сътрудничество с университетите. Всички предложения и въпроси ще бъдат обобщени от Агенцията за малки и средни предприятия и представени до съответните институции съобразно техните компетенции.
Интересен факт е, че само четири дни след провеждането на конференцията, г-н Димитър Ивановски - заместник-министър на икономиката съобщи, че до края на месец април ще бъде внесена за разглеждане в Министерски съвет "Иновационна стратегия на Република България". Тази информация бе представена на 30 март на конференция "Изпълнение на целите от Лисабон: конкурентоспособна ли е българската икономика?", организирана от Центъра за икономическо развитие и Британското посолство.