ИТ инициативата Училищна Телерик Академия за ученици от 1-ви до 12-ти клас е обучила безплатно на програмиране и дигитални технологии 2 225 ученици в 102 школи в 25 града в България през учебната 2019-2020 г. Това е ръст на участниците с близо 40% спрямо предходната година в момент, в който дигиталните умения са от ключово значение за адаптацията и академичния успех на младежите в условията на пандемия и дистанционно обучение.
Нарастване на интереса към програмите
Вече 10 години Училищна Телерик Академия подготвя ученици от 1-ви до 12-ти клас за дигиталните професии на бъдещето, като досега е обучила безплатно над 12 000 деца и младежи. Рекорден е броят на участниците през изминалата учебна година – над 2 000 или с близо 40% повече спрямо 2018-2019 г. 78% от приетите се обучават за първи път в Училищна Телерик Академия, а останалите 22% продължават обучението си. В рамките на инициативата участниците се научават да създават своите първи програми и компютърни игри, усвояват ключови дигитални умения и развиват логическото си мислене и креативност.
Модерни умения и висока удовлетвореност
Нивото на удовлетвореност на учениците от обученията през изминалата година е много високо (93%), въпреки преминаването от традиционния присъствен към онлайн формат заради пандемията. Това сочи скорошно проучване на Училищна Телерик Академия. В него 91% от младежите споделят също, че значително са подобрили познанията си по програмиране и дигитални науки.
Придобитите в Академията умения допринасят за успеха на учениците. През изминалата учебна година 62% от медалите от национални състезания по информатика в България се държат от възпитаници на Училищна Телерик Академия. Нейни випускници са и близо ¾ от информатиците, които ще представят страната ни на най-значимите международни турнири.
Приемът за учебната 2020-2021 година ще стартира през септември през сайта на инициативата и ще бъде отворен за всички желаещи. Програмите са съобразени с възрастта и интересите на участниците:
• 8-12 клас - практически уроци по дигитални науки и разработка на игри в цялата страна и програма по уеб програмиране в София, Враца и Пловдив; • 4-7 клас - задълбочени обучения по алгоритмично програмиране, дигитални науки и разработка на игри в цялата страна и пилотна програма по уеб програмиране в София; • 1-3 клас - интерактивни работилници по програмиране в София в партньорство с CoderDojo България.
От учениците не се изискват предварителни познания в областта. Необходимо е желаещите да кандидатстват онлайн през септември и преминат входен изпит с логически задачи (сизключение на децата в 1-3 клас, за които не е предвиден изпит). Спрямо препоръките на здравните органи през есента обученията могат да стартират онлайн или в традиционния присъствен формат.