fbpx Независимият финансов одит | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Независимият финансов одит

етикети

Какво е да бъдеш одитор и печелившо ли е това в България? За миналото и бъдещето, за това готова ли е гилдията за Европейския съюз разговаряхме с един от известните одитори Султана Българенска.
Професията на одитора е сравнително млада. Тази година се отбелязват 75 г. от нейното създаване. У нас професията на “заклетия експерт счетоводител” е създадена през 1931 г. Тоталитарната държава няма нужда от такъв контрол, затова по време на социализма не е съществувала. Веднага след възстановяване на пазарната икономика се приема Закон за счетоводството, след това - Търговският закон и в последствие всички останали закони, които регулират пазарната икономика. Тогава се провеждат и първите сесии за придобиване на диплом за експерт-счетоводител

Г-жо Българенска, какво точно представлява одит на годишни финансови отчети?
- Независимият финансов одит е атрибут на пазарната икономика. Във всички държави професията одитор съществува. Тя е гарант пред обществото за съдържанието на информацията, която всяко предприятие декларира в своя годишен финансов отчет. Одиторът извършва редица проверки в системата на управление на предприятията. На базата на резултатите се произнася върху верността на изготвения годишен финансов отчет. За да изрази своето професионално мнение той трябва да познава добре счетоводната база на предприятието, извършвания от него бизнес, международните и национални счетоводни стандарти, законодателството, което урежда неговия статут. Това изисква от одитора непрекъснато да поддържа квалификацията си.

Какви са критериите, за да попадне едно предприятие на задължителен финансов одит?
- Всяка държава сама определя критериите за предприятията, които подлежат на задължителен финансов одит. Това обикновено е посочено в Закона за счетоводството. Критериите изразяват зрелостта на финансовото ръководство на държавата доколко тя иска да се води реално счетоводство, навреме и редовно да се плащат данъци и осигуровки, всички предприятия да са еднакви пред действащите закони, да няма корупционен натиск от контролните й органи. Колкото по-зряла е финансовата администрация на държавата, толкова по-почитана и уважавана е професията на одитора. У нас тези критерии непрекъснато се повишават.

Готови ли сте като организация
за членството ни в Еврпейския съюз?
- Всички програми от Европейските фондове изискват одиторска проверка за това как са усвоени предоставените средства. Това е знак, че тези държави се доверяват на одиторския контрол. В Италия регистрираните одитори се отчитат пред Министерство на правосъдието и са с мандат от 7 години. Веднъж избран, одиторът не може да бъде сменен освен, ако не се откаже по съображения, уронващи неговата независимост.

Има ли полза бизнесът от работата на експерт-счетоводителя, който е регистриран одитор?
- Професията е нужна на малкото предприятие, за да стане средно, на средното, за да стане голямо, а на голямото, защо не - корпорация. Регистрираният одитор изразява безпристрастно мнение по отношение на верността на годишния финансов отчет. Единствената му зависимост с предприятието е свързана с хонорара, който ще се договори. Одитът дава оценка на ръководството. У нас малките и средни предприятия са или семейни, или образувани на приятелски начала. Често отчетността не се доглежда. Ръководството, увлечено в осигуряване на пазар не обръща достатъчно внимание. Одиторът е този, който извършвайки проверки, помага пропуските да бъдат отстранени преди информацията да бъде представена в годишния финансов отчет. Той е контролен орган, защитаващ интересите на собствениците. Проверява, дали съответните закони са спазени, а информацията е правилна.

Как се получава лиценз за регистриран одитор?
- Регистрацията се извършва в Института на дипломираните експерт-счетоводители, след като лицето е получило диплом от него и е положило 3 години одиторски стаж в предприятие на регистриран одитор. Едва тогава има право да се произнася върху верността на годишните финансови отчети. Компетентният дипломиран одитор трябва да притежава много познания и умения в различни области.

Скъпи ли са услугите на одитора?
- В България след преминаване към пазарна икономика професията на счетоводителя и одитора се сведе до възможно най-ниското ниво в управленческата йерархия. Стоварват се големи отговорности, но се дава малко възнаграждение. За това помагат и процесите на безнаказаност, които съществуват в държавата. Помагат и изхвърлените на пазара на труда много други професии, които смятат, че с 2-3 месечен курс може да се стане счетоводител. Така се подбива пазарът. В европейските държави хонорарът е над 150 евро на час. В България не е изработена правилна оценка за труда. Когато одиторът предложи хонорар от 60-70 лева на час ( 40 са минималните часове, които трябва да употреби, за да извърши качествена проверка), предприятията считат, че това е скъпо. След няколко години този хонорар ще изглежда малък на фона на допълнително начислените данъци и лихвите върху тях.

За Вас самата счетоводството е хоби. Нима е възможно една толкова строга материя да бъде хоби?
- Моето хоби е да улеснявам професионалната работа на счетоводителите. Затова ми помага опитът, който съм натрупала в годините.
Хобито съм превърнала в задължение като методолог на всички софтуерни програмни решения, които свързаното дружество “Компас систем инженериг” ООД разработва и предлага на пазара. Те се продават под името “ОСА”. По този начин хобито ми се превърна в работа, която много обичам.
Тя ми доставя професионално удовлетворение, защото се извършва от млади хора и помага на счетоводителите да израстват професионално.
Да се чувстват знаещи и можещи, да се чувстват професионалисти, от които зависи системата на счетоводството в съответното предприятие.