Фондове за рисков капитал Преобладаващото мнозинство предприемачи все още не е достатъчно запознато с възможностите на рисковия капитал и финансирането с дялово участие. Най-общо фондовете за рисков капитал финансират стартиращи фирми с висок потенциал за растеж срещу придобиване на определен дял от собствеността на предприятието. Средствата на фонда се осигуряват от инвеститори, които очакват висока възвращаемост от инвестицията си, а печалбата се реализира чрез продажбата на акциите в края на инвестиционния период. Освен че предоставя парични средства на предприятието, фондът за рисков капитал подпомага стратегическото управление със своите познания, опит и широка мрежа от контакти.
Разбира се, компаниите за рисков капитал подбират изключително внимателно проектите, които финансират. За да привлечете инвестиционния интерес на компания за рисков капитал, на първо място трябва да представите добре издържан бизнес план, който ясно да показва добрите перспективи за растеж пред фирмата. Ако компанията прояви интерес към инвестиционното предложение на предприемача , тя ще направи подробно проучване и анализ на фирмата (т. нар. дю дилиджънс) , което да установи степента на явните и скрити рискове и очакваната възвращаемост на инвестицията. Инвестиционните решения се правят на базата съотношението между инвестиционния риск и очакваната възвращаемост. Повечето рискови фондове са насочени главно към сектори с бързи темпове на растеж като ИТ, биотехнологии и други високотехнологични производства.
Европейският инвестиционен фонд( ЕИФ) и Европейската комисия предоставят 21 млн. eвро за рисково финансиране на стартиращи предприятия в рамките на финансовия механизъм JEREMIE (http://www.eif.org/what_we_do/jeremie/index.htm) . Фондът за подкрепа на предприемачеството и предоставяне на първоначално финансиране ще се управлява от две компаниите за рисков капитал- Eleven и LAUNCHub.
Eleven ще управлява фонд с капитал от 12 млн. евро и ще инвестира в иновативни стартиращи бизнеси. Очаква се инвестицията в една компания от портфейла на фонда да бъде между 25 хил. и 200 хил. евро. За тази своя дейност Eleven е привлякъл като свои партньори Google и Springboard.
Другият избран мениджър - LAUNCHub, ще управлява фонд с капитал от 9 млн. евро, фокусиран върху информационните и комуникационните технологии. Целта е той да направи около 120 инвестиции през следващите четири години. Очаква се всяка от тях да бъде в размер между 30 хил. и 200 хил. евро. За целта LAUNCHub си партнира с най-големия фонд за предоставяне на първоначално финансиране и програма за менторство в Европа – Seed Camp, както и с института за предприемачество Cisco в България. Очаква се фондовете да направят първите си инвестиции през есента на тази година.
Бизнес ангели
Бизнес ангелите са частни инвеститори, които инвестират предимно в стартиращи компании с добър потенциал за растеж. Бизнес ангелите обикновено имат натрупан солиден професионален опит като висши мениджъри и разполагат със значителни средства, които инвестират чрез дялово участие в перспективни предприятия в ранен стадий на развитие, а също и предоставят своя професионален и предприемачески опит. Бизнес ангелите имат различни мотиви при финансирането на определени проекти – някои търсят висока възвращаемост, други са привлечени или сантиментално свързани с идеята, която финансират. Търсещите финансиране предприемачи могат да се свържат с частни инвеститори чрез Българска мрежа на бизнес ангелите (http://bban.eu/bg/), като изпратят свое инвестиционно предложение.