fbpx Онтотекст с награда за иновативно предприятие на годината | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Онтотекст с награда за иновативно предприятие на годината

Българската компания за семантични технологии Онтотекст АД, която е част от Сирма Груп, спечели голямата награда за иновативно предприятие на годината на десетия Национален иновационен форум „Иновационен дневен ред за устойчив растеж и конкурентоспособност”. Призът беше връчен лично от президента на Република България Росен Плевнелиев. Онтотекст е избрана заради постиженията и разработките си в областта на семантичните технологии, които през последните години доведоха до лидерската й позиция в този иновативен сегмент и налагането й като световно разпознаваем бранд.

Най-популярния продукт на Онтотекст е семантичната базата данни GraphDB – система за управление на бази данни съвместима с W3C стандаритте за семантичен уеб RDF(S), OWL и SPARQL. При нея схемите на данните (наречени онтологии) съдържат информация за значението на класовете обекти, видовете връзки и атрибути.

Семантичната платформа на Онтотекст позволява публикуване и управление на информационно съдържание, като предоставя гъвкави възможности за анализ, обработка и визуализация на големи обеми структурирана и неструктурирана информация, чрез използване на семантично търсене и семантична база данни. Състои се от модул за обогатяване на съдържанието, извършване на текст анализ и семантично анотиране на документи, инструменти за интеграция и трансформация на данни в стандарта RDF, както и интерфейси за семантично редактиране и представяне на данни.