Инвестиционните и търговските отношения между България и Кралство Саудитска Арабия имат огромен потенциал за развитие. Българският бизнес може да бъде надежден партньор за реализиране на съвместни инвестиционни проекти в редица области. Сред са земеделие и хранително-вкусова промишленост, информационни и комуникационни технологии, научно-изследователска и развойна дейност, електроника и електротехника, машиностроене, химическа индустрия, туризъм и др. Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов в рамките на участието му в 28-ата Световна инвестиционна конференция в Рияд.
На форума зам.–министър Павлов представи предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация. Той подчерта, че през първите осем месеца на 2024 г. двустранната търговия между България и Кралство Саудитска Арабия e достигнала 188 млн. щ.д., което е увеличение от 15.4% спрямо същия период за 2023 г.
„Българският износ за посочения период е на стойност 155.9 млн. щ.д., което е увеличение от 56.9 % спрямо същия период за 2023 г. Докато вносът от Саудитска Арабия за посочения период е на стойност 32.9 млн. щ.д.“, посочи Павлов. Икономическият заместник-министър допълни, че е идентифициран потенциал за износ за Саудитска Арабия на висококачествени български храни и селскостопански стоки, продукти на фармацевтиката и козметиката, ИТ продукти, продукти на машиностроенето, електрониката и електротехниката.
По време на посещението си в Кралство Саудитска Арабия зам.-министър Павлов се срещна с Мохамед Алсахеб, зам.-министър по инвестиционното партньорство в Министерството на инвестициите. Двамата обсъдиха възможности за сътрудничество в ключови сектори като инвестиции, енергетика, туризъм и иновации, с акцент върху разработването на конкретни проекти.