78% от организациите в глобален план поддържат по над 10 различни решения за защита на данните и киберсигурност, а 76% от организациите са претърпели прекъсване на работата заради загуба на данни. Това представлява 25% увеличение в сравнение с 2021. Прекъсването на процесите произтича от набор от причини, сред които системен срив (52%), човешка грешка (42%), кибератаки (36%) и вътрешни атаки (20%). Това показва Глобалният доклад на Acronis, глобалният лидер в киберзащитата по повод Седмицата на киберзащитата 2022.
В резултат, сега ИТ отделите на 61% организациите по света отчитат, че предпочитат интегрирано решение, което да замени техните сложни комбинации от инструменти за киберзащита и защита на данните с единно, унифицирано решение.
ИТ екипите надценяват своята подготвеност
Друга тревожна тенденция, отговорна за снишаването на гарда при киберзащитата и увеличаването на бюджетите за ИТ сигурност е че:
Изглежда, че ИТ мениджърите се стараят да изглеждат по-добре подготвени, отколкото са в действителност. Но от своя страна това е заблуждаващо за техните мениджъри, бордовете на директорите, индустриалните анализатори и потребителите.
Въпреки това, ако преобладаващото мнозинство от ИТ мениджърите действително имат подобни решения, то изглежда, че те не ги използват правилно: просто са затрупали своите ИТ активи с всички възможни препоръчни технологии за киберзащита. А това означава разходване на много пари напразно.
Установеното от нас доказва, че тази година организациите харчат повече за ИТ сигурност. Ала когато сравним тенденцията с цялостния ИТ бюджет, става ясно едно: организациите все още се отнасят към своята кибер-защита като към нещо, което „е хубаво да го има“, а не като нещо, което „непременно трябва да е налице“:
Ръстът на осведомеността, предизвикан от пандемията, се оказа временен
Честите бекъпи, които бяха мотивирани от прехода към дистанционна форма на работа, вече са минало: третина от ИТ мениджърите бекъпват само веднъж в седмицата, а 25% правят бекъп веднъж в месеца. Прилагането на най-добрите практики за бекъп намалява по всички направления — ИТ екипите в едва 15% от организациите се придържат към тях.
Подобно на миналата година, 10% от ИТ мениджърите не са сигурни дали техните компании попадат в обхвата на каквито и да било регулации относно данните. Това показва, че ИТ мениджърите, подобно на ИТ потребителите, са в безпътица.
Според нашето изследване, 86% от организациите в глобален план са разтревожени заради заплахата от нарастване на атаките, мотивирани от политически причини, породени от влошаващия се геополитически климат. И все пак техите тревоги не се превръщат в подобрения на тяхната киберзащита.
Най-важният извод е, че остарелите подходи, на които професионалните ИТ екипи са разчитали много години, сега вече ги предават. За постигането на по-надеждна, по-холистична защита на данните, приложенията и системите от съществено значение е наличието на задълбочен и лесен за следване подход – такъв, който съчетава киберсигурност, защита на данните и управление в едно решение.