fbpx България отваря вратите за голф туристите | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

България отваря вратите за голф туристите

Голфът е един от малкото спортове, при които няма ограничения във възрастта и цялото семейство може да играе заедно. За разлика от българите, чужденците обръщат повече внимание на здравето си. Това е и една от причините за популярността на този спорт. Голфът спомага за поддържането на добрата форма, развива всички мускули без да ги натоварва интензивно.
Първото голф игрище в България отваря врати на 10.06.2000 г. Собственик на комплекса е “Ер София”. По това време в България има само десетина запалени почитатели и играчи на голф, които пътуват до Турция, за да играят. За тяхна и всеобща радост спортът започва да набира популярност и на българска територия. През 2004 г. се открива голф комплексът в Сливен, а септември същата година - игрището в Равно поле. Заради наводненията през изминалото лято игрището в Равно поле е затворено.

Игрището в Ихтиман е с 18 дупки, дължината му е
6 424 ярда (от началната позиция по права линия ще минете около 5 900 метра, но и Тайгър Уудс не може да го мине така). Голф играч на средно ниво изминава на игрището минимум 7 км пеша или с голф количка. В Ихтиман само за тази година са се провели 20 турнира, а от създаването на игрището са над 100. Клубът има 90 членове, като основната част от тях са българи.

“Ер София” е авиокомпания, която работи най-вече с базите си в чужбина. Офисът в Лондон е мястото, на което се осъществяват повечето от контактите с играчи, които са потенциалните голф туристи, поглеждащи към България. Казват, че в радиус от 25 мили около Лондон са съсредоточени повече от половината голф игрища в Европа. В момента в България голф играят около 200 души.
Голфът трябва да се популяризира
първо сред българите
Според специалистите е рано да се говори за България като за голф дестинация.
Броят на игрищата трябва значително да нарасне. Голф туристът не играе само на едно място, а на минимум 2-3 игрища, които редува, за да му е интересно. Процесът за построяването на голф комплекс не е лесен и трябват сериозни инвестиции. “Голф федерация България” се опасява от лошата реклама, която може да се появи в голф средите по света. Преди две години се заговори за огромен проект за голф игрище в Поморие. Продадоха се 400 апартамента на холандски граждани, а после се оказа, че това е пирамида. Тази неприятна случка предизвика много негативни реакции. Ако се допусне още една подобна история
България ще бъде изтрита от списъка на голф дестинациите
Проектите за голф игрищата в България са малко на брой. Ще се радваме на всеки нов, реален проект. За сравнение в Испания курортът “Коста дел сол” е преименуван на “Коста дел голф”. Там в рамките на 100 км дължина има 60 голф игрища. В Испания много рядко някой от персонала говори английски език. Въпреки че на всеки 8 минути, стартират нови 4 играчи и има сериозен международен интерес. Докато тук имаме висококвалифицирана и владееща английски работна ръка.

Испанската компания Ferry group ще инвестира над 100 млн. евро в изграждането на голф игрище до софийското село Кътина. Първата част на проекта е на площ от 900 декара. Голф игрището ще е с обща площ от 1600 декара. То ще бъде от много висок клас и на него ще могат да се играят международни турнири. Към игрището ще се създаде международно голф училище, целта е голфът да се популяризира на национално равнище. Проектът включва изграждане на хотелска част с басейни, вили и бунгала. Жилищната част ще предлага качество и услуги, отговарящи на обслужване пет звезди. Комплексът ще осигури работни места за над 400 човека.
Президентът на Ferry group - Мануел Санчес притежава едно от най-големите голф игрища в Испания, което се намира до Аликанте. Според запознати с дейността му, Санчес е един от сериозните инвеститори от Испания и притежава необходимите средства за осъществяването на българския проект. “През 2004 г. в Испания имаше 294 игрища за голф, местните играчи са около 300 хиляди, а заедно с чужденците, които посещават страната, този брой се удвоява,” казва Мануел Фери Санчес. Той допълва още, че приходите от голф туризъм в Испания за миналата година са достигнали 2,375 млрд. евро.
Според групата за проучване и изследване на голфа съществуват над 57 млн. голфъри по света. В САЩ има 16 000 игрища и 26,2 млн. играчи, второто място е за Япония с 11 млн. играчи, Канада с 5 млн. голфъри и Великобритания с около 3 млн. играчи. Нарастващите темпове на развитие на европейските голф пазари в определени случаи достигат ръст от 700 %. Европейската голф туристическа индустрия е оценена приблизително на 4 млрд. долара. През 1999 г. е имало общо 1,3 млн. ваканции с цел голф в Европа. Това са 14,6 млн. ваканционни дни с практикуване на голф. Игрищата в Европа са 2 300 и на тях всеки ден играят над 40 000 голфъри.

България за последните години е най-бързо развиващата се туристическа дестинация в Европа. Имаме отличен климат и се славим с гостоприемство си. Условията тук ни позволяват да сме конкурентни като цена и като метеорологични условия. Климатът е умерен - нямаме испанската суша и може да се играе голф през три сезона от годината, дори през зимата, стига да няма сняг.
6 милиона северно-европейци ще предпочетат средиземноморския климат през следващите 20 години. 40 % от европейците, които си купуват имот в чужбина, избират България
Тези цифри са показателни за добрата основа, която имаме като бъдеща голф дестинация.
България се посещава с цел голф туризъм, но все още не може да се сравнява с останалите европейски държави. Най-голям е интересът на англичаните и ирландците. Те са и чужденците, които купуват най-много къщи на игрището в Ихтиман. Големи групи идват и от UN мисията в Косово.

За контакти:
Голф федерация “България”
тел. 02 / 950 15 60
www.golf.bg