Българските ученици са на последно място в ЕС по математика, а по четене – на предпоследно, става ясно от резултатите от последното издание на проучването PISA за 2022 г.
Делът на българските ученици под критичния праг на постижения от проучването PISA за 2022 г. Те са на последно място в ЕС по математика, а по четене – на предпоследно.
53% от 15-годишните не са достигнали базисното равнище на умения по четивна грамотност, което ги прави функционално неграмотни. По математика съответният дял е 54%, а по природни науки – 48%. Ако прибавим и ученциите, които отпадат от училище преди IX клас, когато се провежда PISA, делът на функционално неграмотните български граждани скача още повече.
Това, което е притеснително е, че средните резултати за 2022 г. са по-ниски в сравнение с 2018 г. по математика и четене и почти същите като през 2018 г. по природни науки.
Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) e тест, който е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и се провежда през три години. Проучването обхваща 15-годишни ученици от цял свят, като оценява степента на придобитите от тях ключови знания и умения, важни за пълноценното им участие в социалния и икономическия живот. През 2022 г. в изследването са участвали 690 хил. ученици от 81 държави, а в България – над 7 хил. деветокласници от 200 училища в страната. Основната оценявана област е математическата грамотност. Тестът проверява също уменията за четене и природни науки.