fbpx Близко бъдеще | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Близко бъдеще


Цифровата телевизия увеличава броя на обикновените канали, по които може да се предава. Тя позволява 10 до 20-кратно увеличаване на броя на сателитните канали и 12 до 40-кратно увеличаване на броя на наземните канали. Технологията ще интегрира аудио, видео и информационния сектор в единна медия.
Цифровата телевизия и другите цифрови технологии осъществяват общата връзка между предаването, телекомуникациите и компютърната промишленост. Това повишава възможностите за избор и предоставя съвършено нови бизнес възможности.
Цифровата обработка на видеосигнали започна да се използва все по-често при производството на телевизионни продукти. Но раз-
пространението на готовите продукти едва сега навлиза във фаза на цифровизация. Засега в България единственото приложение на такава система за разпространение е чрез спътниковите транспондери. Фирма "Евротур Сат ТВ Инженеринг" има опит в изпол зването на радиочестотния спектър за раз пространение на телевизионни сигнали по аналогов път.
Чрез тази разработка ще се създаде предпоставка за замяна с цифрови системи на широко използваните аналогови радиорелейни системи, които освен че заемат голяма честотна лента, дават и недостатъчно качество на разпространението.
Предимства
Системите за цифрово радиорелейно раз-
пространение ще намерят добър пазар сред телевизионните оператори главно за пренос на репортажи от мястото на събитието до студията.
Друго приложение на системата е доставка на програмите от оператор на радиорелейни преносни системи до главните станции на кабелните оператори. Радиорелейният цифров оператор ще получава своите главни приходи от таксите, които телевизионните оператори ще плащат за цифрово излъчване и разпространение на техните програми.
Системата ще бъде използвана и от операторите за кабелно разпространение на цифрови телевизионни сигнали. Бизнес потенциалът на този проект е значителен благодарение на следните основни фактори:
У нас вече започна производството на готов телевизионен продукт в цифров формат. В момента е необходимо трансфериране в дигитален формат и последващо декодиране за използване на аналогови приемателни уреди и съоръжения. Естествено, в началния период цифровата приемателна техника, като например телевизионни апарати, ще бъде сравнително скъпа, но опитът, който имаме с персоналните компютри, показва, че в сравнително кратък период тази техника ще стане достъпна за широк кръг от потребители.
Разходите за оборудването, програмното осигуряване и предаването, както и наемите за радиочестотен спектър, сателитни транспондери или кабелен капацитет са значително по-ниски в резултат на високата ефективност при използването на честотния диапазон.
Технологията за цифрова телевизия ще направи интерактивните услуги достъпни за масовия консуматор, и то на ниски цени. Цифровите устройства и телевизионните приемници ще притежават значителна мощност за обработване на информация и ще са в състояние да представят мултимедийни материали директно в дома на потребителя.
По света масово се приемат програми за постепенното преминаване от аналогово към цифрово разпространение на телевизион-
ните сигнали. Повечето европейски страни са обявили изключване на аналоговото разпространение между 2007 г. и 2014 г.
Интерес към новата технология показват и фирми, които предлагат информационни услуги, известяване и охрана и много други. Сферите на приложение на тази технология практически са неограничени.