fbpx Да плащаме в реалната виртуалност | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Да плащаме в реалната виртуалност

По света удобството да се плащат стоки и услуги през интернет с кредитни карти отдавна е предпочитано. Така не могат да се загубят кеш парите. А за търговците това е особено лесен начин за разплащане - пестят се време и нерви, а сигурността на операциите е гарантирана.
Системата за електронни плащания ePay.bg® предоставя възможност на всеки български търговец да получава плащания за предлаганите от него стоки и/или услуги с банкови карти чрез интернет.
Какво е необходимо от страна
на търговеца

Търговецът трябва да има банкова сметка в банка, включена в ePay.bg, по която да постъпват сумите, преведени безкасово от клиентите, и договор с банката за виртуален ПОС терминал. Нужна е регистрация като търговец в ePay.bg на адрес www.epay.bg, меню "Регистрация". Следващата стъпка е да сключи договор с оператора на системата - "Датамакс" АД и да свърже своя сайт с ePay.bg
Конфигурация на връзката с ePay.bg
Начините за връзка на страницата на търговеца към системата ePay.bg® са основно два типа в зависимост от следните условия:
- Ако търговецът има изграден web-server, в който посредством интерактивни средства клиентът разглежда виртуалния магазин или се регистрира за получаване на услуги по интернет, търговецът може да използва софтуера за обмен на криптирана информация между двете системи, предлаган безплатно. В този случай на сървъра на търговеца се инсталира програмен модул, който изпраща до оператора данни за сделките, проверява резултата от плащанията и автоматично предава към информационната система на търговеца данни за извършените плащания. Демонстрационният пакет за връзка с ePay.bg може да бъде изтеглен на следния адрес:
www.datamax.bg, меню "За търговци".
- Ако търговецът няма търговска база данни, а притежава само страница в интернет, може да се свързва с ePay.bg чрез CGI скрипт от HTML страници, като е необходимо да преработи HTML скрипта от примерната страница: http://shop.datamax.bg за своя сайт - като параметър на скрипта се поставя ТИН (Търговски Идентификационен Номер), получен при регистрацията в системата. При този модел на работа търговецът получава справка за извършените плащания, като влезе в ePay.bg с потребителското си име и парола за търговец.

Какво е необходимо от страна на клиентите?
Да притежават банкова карта.
Да се регистрират в ePay.bg® на адрес: www.ePay.bg
Да имат регистрирана банкова карта
системата.

Схема на плащането
Плащане през WEB сайта на търговеца
Клиентът разглежда страницата на търговеца в интернет и посочва какво желае да закупи. Системата на търговеца изчислява необходимата сума, която клиентът трябва да заплати и го препраща към ePay.bg . Клиентът влиза в ePay.bg със своята парола и окончателно потвърждава плащането, като разглежда пълната информация от получената фактура. ePay.bg се свързва с националния картов оператор БОРИКА, който регистрира плащането. На следващия работен ден БОРИКА предава информация за плащането до банката на търговеца и до банката на клиента. Банката на клиента задължава неговата картова сметка и се разплаща с банката на търговеца, която заверява неговата разплащателна сметка.
Периодично плащане
Търговците, които предлагат периодични плащания, обявяват това в ePay.bg® и посочват необходимата информация - абонатен номер, номер на договор и т.н., за да идентифицират клиентите в своята система. Търговците предоставят на Оператора ("Датамакс" АД) периодично файл, който съдържа информация за сумите, които клиентите им дължат, като получената информация се зарежда в ePay.bg. В случай че търговецът изгради on-line връзка с Оператора, не се предоставя такъв файл, а проверката на задълженията на клиентите се извършва в реално време при връзка на клиента със системата.
Клиентът се регистрира в ePay.bg да заплаща дължимите към търговеца сметки и въвежда изискваната абонаментна информация.
Регистрираните за плащане на периодични сметки клиенти получават уведомление по e-mail за новите сметки, когато търговецът обнови информацията за задълженията на своите абонати в ePay.bg.
Клиентът влиза в ePay.bg с потребителското си име и парола, разглежда получената фактура и окончателно потвърждава плащането с паролата си от ePay.bg.
Операторът обработва и предоставя на търговеца информацията за постъпилите в негова полза плащания през системата всеки работен ден.
Платежно нареждане през ePay.bg
Услугата "Вносна бележка" предоставя възможност на всеки картодържател, регистриран в ePay.bg, да извършва парични преводи по всяка левова сметка в българска банка.
При този вариант не е необходимо от страна на търговеца да сключва договор със своята банка за виртуален ПОС терминал, нито договор с "Датамакс" АД, необходимо е само банкова сметка в българска банка.
За да получава автоматично банкови преводи за предлаганите стоки или услуги от своя сайт, търговецът трябва да постави линк на своята страница, отговарящ на изискванията на ePay.bg.
Сигурност на системата
Клиентът потвърждава всяко едно плащане през системата с паролата си от ePay.bg.
Всяко плащане се извършва с банкова карта и се потвърждава от БОРИКА..
Достъпът до личната и финансовата информация в ePay.bg е възможен след въвеждане на потребителско име, парола и цифров сертификат, съгласно Закона за електронния подпис.
Сигурността на предаваната информация се
осигурява чрез 128- битов SSL протокол за криптиране на данни.
Кой какво печели
Клиентът може да е сигурен, че никаква поверителна информация не се предоставя на търговеца. Той винаги потвърждава постъпилите искания за плащане. Никога не се осъществява операция без неговото знание и съгласие.
Търговецът реализира присъствие в интернет. Той е сигурен, че ще получи исканата сума в момента, в който ePay.bg потвърди плащането.
Всеки печели време!