fbpx До 3 седмици се възстановяваме след лятното часово време | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

До 3 седмици се възстановяваме след лятното часово време

Случвало ли ти се е да се чувстваш по-уморен след преминаването към лятното часово време (ЛЧВ)? Въпреки че загубата на един час в нощта към преминаването към лятното часово време може да изглежда незначителна, глобално изследване на моделите на съня на потребителите на Samsung Health от САЩ, Канада и повече от 40 европейски държави установява верижна реакция, която причинява смущения в моделите на съня за седмици наред, като най-силно засегнати са по-младите възрастови групи.

Лятното часово време се отразява на съня, като най-силно е нарушаването му при по-младите поколения

Когато се изследва влиянието на смяната към лятното часово време върху хората на следващата сутрин, става ясно едно - сънят при всички е нарушен. Всъщност хората прекарват повече време, опитвайки се да заспят, в нощта на смяната на времето, заспивайки 33 минути по-късно от предишната нощ и събуждайки се 19 минути по-рано. Въпреки че дефицитът на сън е проблем за всяка възраст, хората на 20 години вероятно го усещат най-силно заради изключително късното лягане и привидната невъзможност да се наспят.

Освен това индексът на съня (Sleep Score) - изчислен въз основа на оценка на общата продължителност на съня, времето, през което си буден, цикъла на съня, както и на физическото и психическото възстановяване на потребителите - e на най-ниско ниво седмици след промяната на ЛЧВ и отново хората на възраст около 20 години се оказват най-засегнати.

При изследване на средния седемдневен резултат за съня възрастовата група на 20-годишните демонстрира най-бавно възстановяване на резултатите, докато по-възрастните възрастови групи се адаптират много по-бързо. На третата седмица индексът на съня (Sleep Score) за всички възрастови групи все още не е стабилизиран като нормален, което показва колебания в качеството на добрия сън през нощта.